ZUS informuje, że do opłacenia składek w ZUS możliwe jest wykorzystanie środków z rachunku VAT. Aby tak się stało należy przekazać składki do ZUS standardowym przelewem na indywidualny rachunek składkowy (NRS).
Spółka wystąpiła do ZUS z wnioskiem o wydanie interpretacji w sprawie wliczania do podstawy wymiaru składek wartości kuponów żywieniowych, które udostępnia pracownikom. Problem był w tym, że spółka nie mogła zapewnić pracownikom posiłków profilaktycznych, gdyż nie miała warunków aby je przygotować. Sprawdź czy powinna od kuponów odprowadzać składki ZUS, czy może ma prawo do zwolnienia z oskładkowania.
Generalnie koszty dojazdu do pracy w postaci biletów przejazdu środkami komunikacji publicznej przekazywanych pracownikom na przejazdy do miejsca pracy i z powrotem korzystają z wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Jednak są takie sytuacje, kiedy pracodawca musi opłacić składki na ZUS od wartości zakupionych biletów komunikacji dla pracowników. Sprawdźmy, kiedy tak się dzieje.
Po kilku miesiącach spokoju, oszuści podszywający się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie podjęli aktywność w Internecie. W ostatnich dniach dość liczna grupa klientów Zakładu, w różnych częściach kraju, otrzymała e-maile z informacją o pilnej konieczności spłaty zaległości składkowych. Co zawierają e-maile?
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w Polsce miał wątpliwości związane z opłacaniem składek na ZUS. Problem pojawił się w momencie podjęcia przez niego pracy w jednym z państw UE. Przedsiębiorca uznał, że w Polsce już nie podlega ubezpieczeniom społecznym, a ZUS powinien zwrócić mu opłacone składki. Czy miał rację?
Spółka opłacająca za pracowników składki na życie zakładała, że należy je włączyć do podstawy wymiaru składek nawet wtedy, kiedy pracownicy są nieobecni w pracy z powodu choroby lub przebywania na urlopach macierzyńskich i wychowawczych. Sprawdź jaka jest najnowsza interpretacja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w tej sprawie.
W projekcie budżetu na przyszły rok kalendarzowy zaproponowano zniesienie limitu podstawy obliczania składek na ubezpieczenie społeczne, który obecnie wynosi 30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy. Należy przypomnieć, że jeśli podstawa naliczania przekroczy ten limit, to płatnik nie może pobrać składek ZUS powyżej tej kwoty. W sytuacji natomiast, gdy limit zostanie zniesiony, to płatnicy składek tacy jak zleceniodawcy czy pracodawcy odprowadzą składki ZUS również od kwot przekraczających limit. To oznacza, że zwiększą się koszty wynagrodzeń firm z tytułu ZUS.
Od 1 września br. zmieniły się składki na ubezpieczenia dla pracowników młodocianych. Poznaj aktualne wskaźniki.
Pracodawca wypłacił pracownikowi dodatkowe wynagrodzenie w związku z rozwiązaniem umowy o pracę. Od tego świadczenia obliczył i opłacił składki na ZUS, ale pracownik to zakwestionował. Pracodawca zwrócił się do ZUS o wydanie interpretacji w tej sprawie. Kto miał rację? Sprawdźmy.
Przedsiębiorczyni prowadząca działalność gospodarczą na podstawie wpisu CEiDG zwróciła się do ZUS z zapytaniem o możliwość opłacania „małego ZUS”. Osoba ta przez dwa lata prowadziła działalność gospodarczą i przez ostatnie pół roku opłacała składki na ZUS w preferencyjnej wysokości. Po tym okresie chciałaby skorzystać z „małego ZUS”. Czy ma prawo? Poznaj najnowsze stanowisko ZUS w tej sprawie.
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą zapłacą składki na ubezpieczenia społeczne o 9,7% wyższe niż w roku 2019. Ile wyniosą składki w 2020 roku?
W razie wniosku o zwrot nadpłaconych składek, decyzja odmawiająca zwrot musi być należycie uzasadniona, w szczególności ZUS obowiązany jest podać, na jakie składki i za jakie okresy została zaliczona nadpłata. Sam fakt pojawienia się niedopłaty na koncie płatnika nie jest powodem odmowy zwrotu nienależnie zapłaconych składek.
Takie wnioski płyną z wyroku Sądu Najwyższego z 4 czerwca 2019 r. sygn. III UK 155/18.
Przedsiębiorca prowadzi dwie działalności. Czy od każdej z nich musi opłacać składkę zdrowotną? Poznaj najnowsze stanowisko ZUS i upewnij się, że dobrze rozliczasz przedsiębiorcę.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip