Podatnicy, którzy nie wywiązali się z obowiązku podatkowego, dotyczącego m.in. informacji o schematach podatkowych (MDR) lub o cenach transferowych (TPR-C i TPR-P), mogą złożyć tzw. czynny żal do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. W tym celu można skorzystać z usługi dostępnej w serwisie e-Urząd Skarbowy na podatki.gov.pl.
Do tej pory organy podatkowe odmawiały podatnikom wydawania interpretacji w kwestiach dotyczących raportowania schematów podatkowych (MDR). Niedawno NSA wydał ważny wyrok w tej sprawie. Poznaj konsekwencje tego wyroku.
Przepisy dotyczące raportowania schematów podatkowych nadal budzą wiele wątpliwości. MDR są skomplikowane, a objaśnienia podatkowe ministra finansów nie polepszyły sytuacji podatników. Organy podatkowe odmawiają podatnikom wydawania interpretacji w zakresie raportowania schematów podatkowych. Co na to sądy?
Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie 1 lipca 2020 r., wprowadziła wiele ważnych zmian w przepisach dotyczących raportowania schematów podatkowych (MDR). Sprawdź, jakie nowe przepisy musisz stosować.
Opublikowano już w Dzienniku Ustaw ustawę, która wprowadza wiele zmian w przepisach dotyczących raportowania schematów podatkowych (MDR). Poznaj szczegóły tych zmian.
24 czerwca weszło w życie większość przepisów z tarczy. 4.0. Jak zapowiada rząd jest to już ostatnia wersja pomocy skierowanej do przedsiębiorców, którzy w związku z COVID-19 odnieśli negatywne skutki ekonomiczne. Tarcza 4.0 prowadza pewne uproszczenia, w tym odracza terminy wypełnienia niektórych obowiązków. Poznaj szczegóły zmian.
W związku z epidemią koronawirusa nastąpiło przesunięcie terminów dotyczących przekazywania schematów podatkowych MDR. To jeden z elementów składających się na Tarczę Antykryzysową, mającą przeciwdziałać negatywnym skutkom epidemii.
Dzień 31 marca 2020 r. dla wielu podatników CIT będzie oznaczał w tym roku również termin na wypełnienie dodatkowego obowiązku – tym razem wynikającego z przepisów o schematach podatkowych, tj. złożenie formularza MDR-3. Konstrukcja przepisów o schematach podatkowych powoduje, że w większości przypadków są one związane z podatkiem dochodowym, dla którego zwykle (poza przypadkami przesuniętego roku podatkowego w CIT) rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym.
Obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. przepisy w zakresie tzw. schematów podatkowych przewidują, że koniec września to termin na raportowanie schematów przez korzystających. Chodzi o takie schematy, które zostały udostępnione, przygotowane do wdrożenia lub wdrożone jeszcze przed wejściem w życie przedmiotowych regulacji, ale po tzw. dacie granicznej.
Czy osiągnięcie korzyści podatkowej w postaci nadpłaty podatku powoduje, że mamy do czynienia ze schematem podatkowym? Sprawdźmy.
Skończył się okres adaptacji do nowych obowiązków. Obecnie brak raportowania schematów podatkowych oraz prowadzenia odpowiednich dokumentacji jest zagrożony grzywną nakładaną przez sąd oraz karą wymierzaną przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Sprawdź, jak jej uniknąć.
Niedopełnienie obowiązków raportowania schematów podatkowych oraz prowadzenia odpowiednich dokumentacji jest zagrożone grzywną nakładaną przez sąd oraz karą wymierzaną przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip