schematy podatkowe

  Interpretacja ogólna ministra finansów – tajemnica zawodowa doradcy podatkowego a MDR

Interpretacja ogólna ministra finansów – tajemnica zawodowa doradcy podatkowego a MDR

Nie tylko adwokaci i radcowie prawni mają prawo zasłaniać się tajemnicą zawodową, uchylając się w ten sposób od obowiązku raportowania schematów podatkowych (MDR). Jednak interpretacja ogólna Ministra Finansów wskazuje, że doradcy podatkowi również mają prawo do powoływania się na tajemnicę zawodową w określonych warunkach. Poznaj te warunki, a także sprawdź, czy przywilej ten dotyczy również księgowych.

Resort finansów opublikował interpretację ogólną Ministra Finansów z 5 marca 2025 r. (nr DTS5.8092.2.2025) w sprawie „prawnie chronionej tajemnicy zawodowej” promotora i wspomagającego na gruncie przepisów o schematach podatkowych. Dotyczy ona stosowania przepisów o tzw. schematach podatkowych (ang. Mandatory Disclosure Rules – MDR), zawartych w art. 86a–86o Ordynacji podatkowej. 

Tajemnica zawodowa doradców podatkowych a MDR – dostosowanie przepisów

Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów, publikacja tej interpretacji ogólnej  jest pokłosiem wydania przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wyroków z 8 grudnia 2022 r. w sprawie C-694/20 Orde van Vlaamse Balies) i z 29 lipca 2024 r. w sprawie C-623/22 Belgian Association of Tax Lawyers). Na jej wydanie miała również wpływ zmiana przez ustawodawcę unijnego treści dyrektywy Rady (UE) 2018/822 z 25 maja 2018 r. (tzw. DAC6), dokonanej dyrektywą Rady (UE) 2023/2226 z 17 października 2023 r.

W pierwszym ze wskazanych powyżej orzeczeń TSUE zakwestionował mechanizm informowania przez pośrednika (promotora) objętego adwokacką tajemnicą zawodową każdego innego (znanego mu) pośrednika (promotora) o konieczności zaraportowania do administracji skarbowej schematu podatkowego. Natomiast w wyroku w sprawie C-623/22 Trybunał doprecyzował  kwestię „prawniczej tajemnicy zawodowej” na gruncie ww. dyrektywy Rady (UE) 2018/822 (DAC6). Mianowicie wskazał w nim wprost zawody, których przedstawiciele mogą być zwolnieni z obowiązków sprawozdawczych z obszaru schematów podatkowych ze względu na obowiązującą ich tajemnicę zawodową.

mdr

MDR – wracają obowiązki w zakresie informacji o krajowych schematach podatkowych (cz. 1)

Podatki a odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego

Poznaj skutki podatkowe odwołania stanu zagrożenia epidemicznego

Wszystko wskazuje na to, że od  1 lipca 2023 r. zostanie odwołany w Polsce stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Oznacza to zakończenie obowiązywania wielu przepisów tymczasowych, w tym w zakresie prawa podatkowego. Jakie ma to konsekwencje podatkowe dla przedsiębiorców?

Biała lista podatników VAT: Skrócenie terminu składania zawiadomień ZAW-NR

Przepisy ustaw o podatku dochodowym oraz Ordynacji podatkowej przewidują możliwość wyłączania sankcji za dokonanie płatności na rachunek kontrahenta spoza białej listy poprzez dokonanie zawiadomienia na formularzu ZAW-NR.

Czytaj też:

Odliczenie VAT z faktury wystawionej przez kontrahenta wykreślonego z rejestru podatników VAT

Nieposiadanie przez kontrahenta rachunku na „białej liście”

Standardowy termin złożenia takiego zawiadomienia wynosi 7 dni od dnia zlecenia przelewu (zob. art. 22p ust. 4 pkt 1 ustawy o PIT, art. 15d ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT oraz art. 117ba § 3 pkt 2 Ordynacji podatkowej). W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonych w związku z COVID-19 termin ten jest przedłużony do 14 dni od dnia zlecenia przelewu.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jakie skutki podatkowe wiążą się z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego;
  • Jak skróci się termin składania zawiadomień ZAW-NR;
  • Jakie zmiany zajdą w przypadku certyfikatów rezydencji;
  • Jak zmieni się termin wydawania interpretacji indywidualnych;
  • Co trzeba wiedzieć o terminach związanych ze schematami podatkowymi.

Polecamy też:

Zakończenie stanu epidemii w Polsce. Sprawdź, skutki podatkowe

Zniesienie stanu epidemii – poznaj konsekwencje dla pracodawców