Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Likwidacja obowiązku informowania o strategii podatkowej 2025 staje się faktem. Rząd pracuje nad nowelizacją ustawy o CIT, która zlikwiduje ten wymóg dla największych podatników. Projekt zmian ma uprościć przepisy i ograniczyć bariery administracyjne. Sprawdź, jakie obowiązki znikną, kogo dotyczą zmiany i kiedy nowelizacja ma zostać przyjęta.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Limit zwolnienia z VAT 2026 – wyższy próg dla małych firm
Zmiany w akcyzie PIT i CIT 2025 – nowelizacja już obowiązuje. Sprawdź skutki dla podatników
Deregulacja podatkowa Rafała Brzoski: propozycje zmian dla firm i podatników
Kary za przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe w 2025 roku są wyższe
Konieczność informowaniao realizowanej strategii podatkowej istnieje od 2021 roku. Wynika ona z art. 27c ust. 1 ustawy o CIT. Przepis ten stanowi, że wskazane w nim podmioty są obowiązane do sporządzania i podawania do publicznej wiadomości informacji o realizowanej strategii podatkowej za rok podatkowy.
Obowiązkami w omawianym zakresie nie są objęte wszystkie podmioty gospodarcze, lecz te, które prowadzą działalność gospodarczą na większą skalę. Mianowicie przepisy wskazują tutaj na podatkowe grupy kapitałowe, a także na pozostałych podatników, u których wartość przychodu uzyskana w roku podatkowym przekroczyła równowartość 50 mln euro (przeliczonych na złote według odpowiedniego kursu tej waluty ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski, wskazanego w tych przepisach).
W informacji o realizowanej strategii podatkowej powinny się znaleźć m.in. dane o:
W przypadku podatników CIT mających rok podatkowy pokrywający się z rokiem kalendarzowym, informację o strategii podatkowej za 2023 rok należało opublikować w opisany sposób do 31 grudnia 2024 r. Z tym dniem upłynął również termin na przekazanie adresu publikacji naczelnikowi urzędu skarbowego.
Trzeba jednak mieć na uwadze istniejące pod tym kątem ograniczenia. Mianowicie z obowiązku informacyjnego zostały wyłączone informacje objęte tajemnicą handlową, przemysłową, zawodową lub procesu produkcyjnego. Ponadto zwolniono od niego podatników, którzy zawarli z Szefem KAS tzw. umowę o współdziałanie. To samo dotyczy uczelni w rozumieniu ustawy z 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Jeśli jednak na podatniku spoczywa omawiany obowiązek, to za niewywiązanie się z niego grozi kara pieniężna w wysokości do 250.000 zł. Jest ona nakładana w drodze decyzji przez właściwego dla podatnika naczelnika urzędu skarbowego.
W świetle zapowiedzi Ministerstwa Finansów, wkrótce wspomniany obowiązek ma być zlikwidowany. Tak wynika z założeń projektu nowelizacji ustawy o CIT, które znalazły się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów (projekt nr UDER17). Ma to nastąpić przez uchylenie nakładającego go art. 27c ustawy CIT.
Jak tłumaczą projektodawcy, projekt realizuje zobowiązania rządowego Zespołu Deregulacyjnego i stanowi realizację filaru VI: „Wsparcie dla biznesu i deregulacja” planu gospodarczego na 2025 rok „Polska. Rok przełomu”. Zakłada on eliminację zbędnych procedur administracyjnych, redukcję kosztów prowadzenia działalności oraz zwiększenie przejrzystości systemu podatkowego.
W świetle przedstawionych założeń projektu, planowany termin jego przyjęcia przez Radę Ministrów to II kwartał 2025 roku.
Źródło:
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.