Interpretacja ogólna ministra finansów – tajemnica zawodowa doradcy podatkowego a MDR

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 12 marca 2025
  Interpretacja ogólna ministra finansów – tajemnica zawodowa doradcy podatkowego a MDR

Nie tylko adwokaci i radcowie prawni mają prawo zasłaniać się tajemnicą zawodową, uchylając się w ten sposób od obowiązku raportowania schematów podatkowych (MDR). Jednak interpretacja ogólna Ministra Finansów wskazuje, że doradcy podatkowi również mają prawo do powoływania się na tajemnicę zawodową w określonych warunkach. Poznaj te warunki, a także sprawdź, czy przywilej ten dotyczy również księgowych.

Resort finansów opublikował interpretację ogólną Ministra Finansów z 5 marca 2025 r. (nr DTS5.8092.2.2025) w sprawie „prawnie chronionej tajemnicy zawodowej” promotora i wspomagającego na gruncie przepisów o schematach podatkowych. Dotyczy ona stosowania przepisów o tzw. schematach podatkowych (ang. Mandatory Disclosure Rules – MDR), zawartych w art. 86a–86o Ordynacji podatkowej. 

Tajemnica zawodowa doradców podatkowych a MDR – dostosowanie przepisów

Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów, publikacja tej interpretacji ogólnej  jest pokłosiem wydania przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wyroków z 8 grudnia 2022 r. w sprawie C-694/20 Orde van Vlaamse Balies) i z 29 lipca 2024 r. w sprawie C-623/22 Belgian Association of Tax Lawyers). Na jej wydanie miała również wpływ zmiana przez ustawodawcę unijnego treści dyrektywy Rady (UE) 2018/822 z 25 maja 2018 r. (tzw. DAC6), dokonanej dyrektywą Rady (UE) 2023/2226 z 17 października 2023 r.

W pierwszym ze wskazanych powyżej orzeczeń TSUE zakwestionował mechanizm informowania przez pośrednika (promotora) objętego adwokacką tajemnicą zawodową każdego innego (znanego mu) pośrednika (promotora) o konieczności zaraportowania do administracji skarbowej schematu podatkowego. Natomiast w wyroku w sprawie C-623/22 Trybunał doprecyzował  kwestię „prawniczej tajemnicy zawodowej” na gruncie ww. dyrektywy Rady (UE) 2018/822 (DAC6). Mianowicie wskazał w nim wprost zawody, których przedstawiciele mogą być zwolnieni z obowiązków sprawozdawczych z obszaru schematów podatkowych ze względu na obowiązującą ich tajemnicę zawodową.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Których przepisów Ordynacji podatkowej dotyczy interpretacja ogólna wydana przez Ministra Finansów
  • Dlaczego resort finansów zdecydował się na jej opublikowanie
  •  Co musi zrobić doradca podatkowy, aby nie zgłaszać MDR do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, powoławszy się na tajemnicę zawodową
  • Czy zwolnienie od powyższego obowiązku dotyczy także notariuszy, specjalistów od księgowości, rzeczników patentowych i  bankowców
  • Jakie znaczenie pod kątem realizacji tego obowiązku ma rodzaj schematu podatkowego

Sprawdź też:

Minister Finansów wyjaśnił, kiedy leasing operacyjny podlega MDR

Dyrektor KIS wydal przełomową interpretację w zakresie schematów MDR

Co dalej z raportowaniem MDR przez doradców podatkowych – jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Księgowi i doradcy podatkowi załatwią zdalnie więcej spraw klientów

Kiedy powstaje obowiązek raportowania schematów podatkowych (MDR)

Pozostało jeszcze 54% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz