Najnowsza nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług pozbawiła prawa do zwolnień wielu przedsiębiorców współpracujących z firmami z branż finansowej i ubezpieczeniowej.
Zdarza się, że jednostki wysyłają swoich pracowników na sympozja za granicę. Czy opłaty za udział w takich wydarzeniach trzeba wykazać w deklaracji jako import usług? Poznaj wyjaśnienie organu podatkowego.
Rząd zamierza wprowadzić mechanizm podzielonej płatności, czyli split payment, w którym płatność z faktury sprzedawcy będzie podzielona na kwotę netto oraz VAT. Pozwoli to urzędom na lepszą kontrolę przepływów VAT i zapobiegnie wyprowadzaniu pieniędzy z VAT za granicę.
Zdarza się, że do przedszkola uczęszcza dziecko z sąsiedniej gminy. Czy jednostka, w której działa placówka wystawia w takiej sytuacji fakturę?
Począwszy od 1 stycznia 2017 r. mechanizmowi odwrotnego obciążenia VAT podlega świadczenie usług budowlanych przez podwykonawców. Jego stosowanie nie jest uzależnione od odrębnego porozumienia stron w tym zakresie.
Skreślenie z rejestru czynnych podatników VAT może okazać się dotkliwe nie tylko dla przedsiębiorcy, którego to zdarzenie dotyczy, ale również dla jego kontrahentów. Zdarza się bowiem, że fiskus w takich przypadkach kwestionuje ich prawo do odliczenia podatku naliczonego od dokonanych przez te podmioty zakupów. Według sądów takie działania są jednak nieuprawnione.
Spółka, która zatrudnia poniżej 10 pracowników, a jej suma aktywów bilansu wynosi poniżej 2 mln euro jest mikroprzedsiębiorcą niezobowiązanym w 2017 roku do składania plików JPK_VAT.
1 grudnia 2016 roku, Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.poz.2024), która wprowadza wiele modyfikacji w prawie, zwłaszcza dla przedsiębiorców i księgowych. Ustawa ta, zwana potocznie „ustawą o uszczelnieniu VAT” lub „ustawą uszczelniającą”, ze względu na przyjęte w niej regulacje, ma przeciwdziałać wyłudzeniom VAT. Jednakże okazuje się, że nowe przepisy stwarzają duże ryzyko, również dla uczciwych podatników. Pojawiają się w niej bowiem liczne zmiany, o których powinni wiedzieć zarówno przedsiębiorcy, jak i księgowi.
Urzędy będą miały lepszą kontrolę przepływów VAT.Rząd zamierza bowiem wprowadzić mechanizm podzielonej płatności, czyli splitpayment, w którym płatność z faktury sprzedawcy będzie podzielona na kwotę netto oraz VAT. Sprawdź, co to w praktyce oznacza.
Banki będą przekazywać dane przedsiębiorców do systemu informatycznego Krajowej Izby Rozliczeniowej. Dowiedz się więcej o nowych przepisach, które mają zapobiegać wyłudzeniom VAT.
Czy wydatki poniesione na działalność społecznie użyteczną mają związek z działalnością gospodarczą spółki? Czy od takich wydatków przedsiębiorca odliczy VAT? Poznaj stanowisko organu podatkowego i sprawdź komentarz eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip