Kasy rejestrujące (tzw. kasy online) będą przesyłać dane do centralnego systemu teleinformatycznego prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Od 1 lipca 2018 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług, która wprowadza mechanizm podzielonej płatności w VAT. Będzie on dotyczył również faktur wystawionych przed tą datą.
W projekcie nowelizacji ustawy o VAT rząd zmodyfikował przepisy dotyczące możliwości skorzystania ze zwolnienia z podatku przy sprzedaży w ramach pierwszego zasiedlenia. Przeczytaj tekst i dowiedz się więcej.
Nowelizacja ustawy o VAT, która latem wejdzie w życie, wśród wielu zmian zakłada też zmiany w przepisach dotyczących rozliczania VAT z tytułu importu towarów. Poznaj praktyczne skutki zmian.
Split payment to nie jedyna nowość, która w lipcu ma być wprowadzona do ustawy o VAT. Dowiedz się więcej i uniknij sytuacji, które w świetle nowych przepisów mogłyby zostać uznane za naruszenie prawa.
Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym wprowadza m.in. zmiany w ustawie o VAT. Sprawdź, czy na nich skorzystasz?
Miasto nie odliczy VAT od budowy ulicy, ponieważ inwestycja ta wchodzi w zakres zadań własnych gminy, a jej zrealizowanie nie skutkuje prowadzeniem przez podatnika sprzedaży lub usług opodatkowanych VAT.
Minister Rozwoju i Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą zakresu zwolnienia z VAT usług wykonywanych w związku ze świadczoną przez podmioty lecznicze usługą w zakresie opieki medycznej. Sprawdź, jakie warunki muszą być spełnione, aby zastosować zwolnienie z podatku.
W 2018 roku podatników VAT czeka rewolucja. Jej powodem jest wprowadzenie mechanizmu tzw. podzielonej płatności (split payment), który sprawi, że obszar VAT w przedsiębiorstwach znajdzie się pod ścisłym nadzorem urzędów skarbowych. Jednocześnie przedsiębiorstwa korzystające ze split payment będą mogły szybciej uzyskiwać zwrot podatku i uchronić się przed częścią sankcji podatkowych. Zmiany wejdą w życie 1 kwietnia 2018 r.
Odwrotne obciążenie w VAT na podstawie oświadczeń nabywców to dopuszczalna praktyka
Przepisy nie zakazują uzyskiwania od nabywców oświadczeń odnośnie do przeznaczenia oferowanych im towarów, pod kątem zasadności wystawienia przez sprzedawcę faktur z odwrotnym obciążeniem w VAT.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip