rozliczanie VAT

Archiwalny Najczęstsze problemy dotyczące VAT i planowane zmiany

W większości przypadków obowiązek podatkowy w VAT powstaje w chwili wykonania usługi lub dostawy towarów. Często też nie ma już powiązania momentu powstania obowiązku podatkowego z datą wystawienia faktury. Podczas szkolenia ekspert omawia na przykładach bieżące problemy związanie z VAT. Przedstawia także planowane zmiany.

Po obejrzeniu szkolenia dowiesz się:

·         jak poprawnie określić obowiązek podatkowy w VAT, np. w sytuacji gdy towar jest dostarczany klientowi za pośrednictwem firmy kurierskiej,

·         jakie elementy musi obowiązkowo posiadać faktura,

·         w jakich sytuacjach można anulować fakturę,

·         czy kopie faktur można archiwizować tylko elektronicznie,

·         jakie warunki muszą być spełnione, aby obniżyć obrót z wystawionej faktury korygującej.

Upewnisz się:

·         jak obecnie składać wnioski dotyczące interpretacji podatkowych w zakresie VAT,

·         jakie są planowane zmiany w zakresie podatku od towarów i usług.

Szkolenie prowadzi:

Wojciech Pietrasiewicz - doradca podatkowy specjalizujący się w problematyce VAT oraz postępowań podatkowych. Ekspert zajmuje się podatkami od prawie 15 lat. Przez kilkanaście lat współpracował z renomowanymi kancelariami (Baker & McKenzie, Allen & Overy). Wielokrotnie reprezentował klientów w postępowaniach przed sądami administracyjnymi. W międzynarodowym rankingu Tax Controversy Leaders 2015 został uznany za jednego z wiodących doradców podatkowych w zakresie sporów z organami podatkowymi. Jest członkiem International Fiscal Association (IFA).

Rozliczanie VAT od zakupu i sprzedaży wyrobów metalowych wymienionych w zał. 11 i 13 ustawy o VAT

Pytanie:  Spółka jawna (podatnik VAT czynny) dokonuje zakupu blachy, kształtowników i rur. Otrzymaliśmy fakturę VAT od dostawcy na kwotę np,10.000 zł bez podatku VAT.W ciągu miesiąca od tego kontrahenta dokonamy zakupu przekraczającego kwotę 50.000zl. Do otrzymanych faktur wystawię faktury wewnętrzne, gdzie wykażę podatek naliczony i należny. (10.000 - 23% podatek - 2.300zł). W deklaracji VAT naniosę wartość zakupu poz.51 kwota 10.000zł, VAT poz.52 kwota 2.300zł. Czy podatek należny wykazać w deklaracji VAT w poz. 41 kwota 10.000zl, w poz.42 kwota 2.300 zł?. Co w przypadku, gdy wartość netto zakupionego towaru od kontrahenta, w ciągu miesiąca będzie mniejsza niż 50 tys. zł., a dostawca wystawi fakturę bez podatku VAT, lub jeśli wartość przekroczy 50 tys. a dostawca wystawi fakturę z VAT? Jak postąpić, gdy spółka jawna sprzeda złom lub towary wymienione w załączniku nr 11? Na sprzedaż złomu wystawimy fakturę VAT (zaznaczając odwrotne obciążenie) bez względu na kwotę sprzedaży. Jeżeli sprzedamy towary z zał. nr 13 na kwotę np.10.000 w miesiącu, to kto ma zapłacić podatek VAT? Czy od naszych odbiorców i dostawców musimy posiadać oświadczenia, że są czynnymi podatnikami VAT, czy może jakieś inne dokumenty?

Jak rozliczyć VAT od zakupu i sprzedaży wyrobów metalowych wymienionych w zał. Nr 11 i 13 ustawy o VAT? Sprawdź.