rozliczanie VAT

Rozliczanie VAT od zakupu i sprzedaży wyrobów metalowych wymienionych w zał. 11 i 13 ustawy o VAT

Pytanie:  Spółka jawna (podatnik VAT czynny) dokonuje zakupu blachy, kształtowników i rur. Otrzymaliśmy fakturę VAT od dostawcy na kwotę np,10.000 zł bez podatku VAT.W ciągu miesiąca od tego kontrahenta dokonamy zakupu przekraczającego kwotę 50.000zl. Do otrzymanych faktur wystawię faktury wewnętrzne, gdzie wykażę podatek naliczony i należny. (10.000 - 23% podatek - 2.300zł). W deklaracji VAT naniosę wartość zakupu poz.51 kwota 10.000zł, VAT poz.52 kwota 2.300zł. Czy podatek należny wykazać w deklaracji VAT w poz. 41 kwota 10.000zl, w poz.42 kwota 2.300 zł?. Co w przypadku, gdy wartość netto zakupionego towaru od kontrahenta, w ciągu miesiąca będzie mniejsza niż 50 tys. zł., a dostawca wystawi fakturę bez podatku VAT, lub jeśli wartość przekroczy 50 tys. a dostawca wystawi fakturę z VAT? Jak postąpić, gdy spółka jawna sprzeda złom lub towary wymienione w załączniku nr 11? Na sprzedaż złomu wystawimy fakturę VAT (zaznaczając odwrotne obciążenie) bez względu na kwotę sprzedaży. Jeżeli sprzedamy towary z zał. nr 13 na kwotę np.10.000 w miesiącu, to kto ma zapłacić podatek VAT? Czy od naszych odbiorców i dostawców musimy posiadać oświadczenia, że są czynnymi podatnikami VAT, czy może jakieś inne dokumenty?

Jak rozliczyć VAT od zakupu i sprzedaży wyrobów metalowych wymienionych w zał. Nr 11 i 13 ustawy o VAT? Sprawdź.

Miejsce świadczenia usług przez niesamodzielny zagraniczny oddział podatnika VAT

Pytanie:  Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością planuje otworzyć biuro w Niemczech, w związku z czym do Niemiec byłby wysłany jeden pracownik na np. 3/4 etatu, który wykonywałby pewne czynności dla spółki – m.in. obsługę biurową, którą zlecałyby inne firmy. Ten niesamodzielny oddział niemiecki byłby finansowany w całości przez jednostkę macierzystą z Polski, czyli przez naszą spółkę. Za usługi wykonane na terenie Niemiec spółka wystawiałby faktury na dla tych innych polskich firm, które by zlecały obsługę biurową do oddziału spółki w Niemczech. Z uwagi na takie okoliczności Użytkownik portalu zapytuje w jaki sposób należy wystawić fakturę VAT za takie usługi i które z podanych niżej rozwiązań byłoby właściwe, czy powinno się to odbyć jak niżej:
  1. Czy właściwym będzie wystawienie polskiej faktury VAT na koniec miesiąca za obsługę biurowa w danym miesiącu, z wykazaniem w nich polskiego VAT, w których treści byłby opis, że wystawiana jest za usługi wykonane na terenie Niemiec ?
  2. Czy też może należałoby zarejestrować ten niesamodzielny oddział lub polską jednostkę macierzystą w Niemczech dla celów niemieckiego podatku VAT i wystawiać faktury dla polskich zleceniodawców z podaniem niemieckiego numeru podatkowego VAT, w których kwoty należności wyrażone byłyby w wartościach netto ze wskazaniem, ze nabywca usługi rozlicza podatek VAT w Polsce – te faktury netto byłyby przychodem opodatkowanym podatkiem dochodowym w Polsce, natomiast dla celów podatku VAT byłyby wykazywane w niemieckich deklaracjach tamtejszego podatku VAT, a w polskich deklaracjach VAT-7 ?