roczny PIT

  Rozliczenie PIT za 2023 rok: 8 kluczowych pytań z odpowiedziami

Rozliczenie PIT za 2023 rok: 8 kluczowych pytań z odpowiedziami

Rozliczanie PIT dla przedsiębiorców w 2023 roku to spore wyzwanie. Przygotowaliśmy tekst, dostarczający kompleksowych odpowiedzi na 8 kluczowych pytań, które każdy księgowy powinien znać, aby skutecznie wspierać swoich klientów.  Zapewnij swoim klientom spokój i pewność, że ich rozliczenia są w dobrych rękach.

Czy podatnik na liniówce odliczy stratę

Pytanie: Podatnik prowadzi działalność gospodarczą i płaci podatek liniowy, składał PIT-36L w roku podatkowym 2022 i wykazał stratę. W roku 2023 dodatkowo osiągnął dodatkowe dochody w ramach kontraktu menadżerskiego na PIT-11 poz. 54 . Czy może odliczyć stratę z lat ubiegłych z działalności gospodarczej wykazanej w PIT-36L na PIT-36 lub PIT-37?

Odpowiedź: Stratę można odliczyć tylko z tych źródeł przychodów, z których ta strata została poniesiona. Przykładowo, jeśli strata powstała w wyniku działalności gospodarczej, można ją odliczyć tylko od przychodów uzyskanych z tej samej działalności. Nie można przenieść straty z działalności gospodarczej na odliczenie od przychodów z innych źródeł przychodu.

Zasady te są szczegółowo opisane w art. 9 ust. 3 oraz art. 10 ustawy o PIT. Według tej regulacji, stratę można przenosić na kolejne lata podatkowe (do 5 lat), ale tylko w ramach tego samego źródła przychodów, z którego strata została wygenerowana.

Przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, nawet jeżeli umowy te będą zawierane w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, zawsze będą zakwalifikowane do źródła przychodów – działalność wykonywana osobiście (z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7)
(art. 13 pkt 9 ustawy o PIT).

Przychód z tytułu usług świadczonych w ramach kontraktu menedżerskiego nie może być zatem opodatkowany podatkiem liniowym według stawki 19%. Z uwagi na to, że taki przychód nie stanowi przychodu ze źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, powinien być opodatkowany na zasadach ogólnych, według skali podatkowej.

W konsekwencji, w mojej ocenie odliczenie straty na zasadach określonych w pytaniu nie będzie prawidłowe.

Zastrzegam na marginesie (wykraczając poza zakres pytania), że w pytaniu nie doprecyzowano, czy przychody uzyskiwane w ramach JDG oraz w ramach kontraktu menadżerskiego związane są z tym samym podmiotem (wypłacającym wynagrodzenie). Przychody z poszczególnych umów mogą być bowiem zaliczane do różnych źródeł przychodów, a przez to podlegać różnym zasadom opodatkowania, chociaż ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadza pewne ograniczenia. Opodatkowanie stawką liniową nie będzie możliwe w danym roku podatkowym, jeśli osoba prowadząca działalność gospodarczą świadczy usługi na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy odpowiadające czynnościom, wykonywanym w ramach stosunku pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 9, art. 10 i art. 13 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. 2024 r. poz. 226 ze zm.).

Jakub Sitarski

radca prawny, doradca podatkowy

zmiana formy opoidatkowania za 2022 rok

Sprawdź, jak poprawnie zmienić formę opodatkowania w PIT-36

Aby wstecznie zmienić formę opodatkowania za 2022 rok po jego zakończeniu, przedsiębiorca musi złożyć PIT-36 za wskazany okres, zaznaczywszy w formularzu odpowiedni kwadrat wskazujący na dokonanie takiej zmiany. Pominięcie tej rubryki może przekreślić plany podatnika chcącego dokonać zmian w omawianym zakresie. Zobacz, jak zmienić formę opodatkowania za 2022 roku.

Przepisy Polskiego Ładu 2.0 umożliwiły przedsiębiorcom wsteczną zmianę formy opodatkowania za 2022 rok na skalę podatkową (ze stawkami 12% i 32%). Z możliwości tej wolno skorzystać przedsiębiorcom, którzy w 2022 roku opodatkowywali swoje dochody (przychody) podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. O wstecznej zmianie formy opodatkowania w tym trybie np. podatnik, który w ubiegłym roku rozliczał się z PIT według 19% liniowej stawki podatku – powinien zawiadomić urząd skarbowy w zeznaniu PIT-36 złożonym za 2022 rok (zamiast PIT-36L).

Tak wynika z art. 14 ust. 1 ustawy z 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (ustawa nowelizująca).

W świetle bowiem powołanej regulacji podatnicy stosujący przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy (tj. przed 1 lipca 2022 r.) opodatkowanie na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT (czyli opodatkowanie podatkiem liniowym), w brzmieniu dotychczasowym – mogą wybrać opodatkowanie dochodów osiągniętych w 2022 r. z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 27 ustawy o PIT (tj. według skali podatkowej), w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą nowelizującą, jeżeli zawiadomią o tym wyborze właściwego naczelnika urzędu skarbowego w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1 ustawy o  PIT (tj. zasadniczo w PIT-36), złożonym w terminie określonym w tym przepisie.

Najczęstse błędy w PIT i CIT

Najczęstsze błędy w rozliczeniach rocznych CIT i PIT – sprawdź, jak ich unikać

Zdarza się, że w zeznaniach podatkowych pojawiają się błędy. Zapraszamy na szkolenie wideo, w którym ekspert podpowie, jak ich unikać.