Podatnikom zostało niewiele czasu na rozliczenie swoich dochodów za rok 2021. Warto już dziś zastanowić się nad potencjalnymi ulgami, z których można skorzystać, aby najbardziej efektywnie rozliczyć swoje dochody za ubiegły rok. Jakie są dostępne ulgi w PIT za 2021 rok? Co możesz odliczyć? Dowiedz się więcej o ulgach i odliczeniach w PIT za 2021 rok.
Po przeczytaniu tekstu:
Ulga termomodernizacyjna to nowa preferencja podatkowa, która umożliwia podatnikom rozliczenie w zeznaniu rocznym wydatków przeznaczonych na termomodernizację budynków. Podatnicy, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych mają prawo do tej ulgi. Jest to możliwe, pod warunkiem, że wydadzą pieniądze na określone ustawą cele. Zobacz, na czym polega ulga termomodernizacyjna 2020 i jak z niej skorzystać.
Informacja o odliczeniach od dochodu (przychodu) i od podatku w roku podatkowym. Dotyczy formularzy składanych od 01.01.2021 r.
Informacja o wysokości dochodu (straty) z działów specjalnych produkcji rolnej w roku podatkowym. Dotyczy formularzy składanych od 01.01.2021 r.
Informacja o odliczeniu wydatków mieszkaniowych w roku podatkowym. Dotyczy formularzy składanych od 01.01.2021 r
Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym. Dotyczy formularzy składanych od 01.01.2021 r.
Od 15 lutego na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl można zapoznać się z wypełnionym przez skarbówkę PIT-37 i PIT-38 za 2018 rok. Podatnik może zdecydować, czy chce skorzystać z tak przygotowanego zeznania podatkowego, czy też samodzielnie wypełnić i złożyć zeznanie do urzędu skarbowego.
Resort finansów przygotowuje nową usługę „Twój e-PIT". Zakłada ona brak obowiązku sporządzania samodzielnie deklaracji rocznej PIT przez podatników oraz łatwiejszy sposób rozliczania ulg. Zobacz, jak będzie wyglądało składanie rocznych PIT? Kogo będą dotyczyły te zmiany?
Połowa Polaków mających obowiązek rozliczania się z urzędem skarbowym składa zeznanie podatkowe w marcu. W lutym rozliczyło się 26% respondentów, a 20% zamierza zrobić to w kwietniu – wynika z najnowszego raportu KPMG. Sprawdź, jak w tym roku rozliczają się Polacy.
Podatnik ma możliwość odliczenia od dochodu nieodpłatne przekazania krwi. Trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej dokumentacji. Dowiedz się, jak skorzystać z odliczenia.
Zakup tabletu przystosowanego dla osób niepełnosprawnych, można zaliczyć do wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne oraz związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych - potwierdził organ podatkowy.
Chodziło o podatnika, który ma niepełnosprawnego syna, studenta politechniki. Ojciec kupił synowi tablet z funkcją telefonu komórkowego. Zakupiony sprzęt posiada cechy indywidualnego sprzętu, który jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych (ma np. zainstalowane oprogramowanie powiększające obraz jako narzędzie dla osób z dysfunkcją wzroku). Syn ma bowiem kłopoty ze wzrokiem i słuchem oraz z wymową. Podatnik chciał wiedzieć, czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej może odliczyć od dochodu wydatek na zakup dla niepełnosprawnego syna tabletu z funkcją telefonu o wartości 1.749 zł.
Odliczeniu od dochodów podlegają wydatki na zakup leków, których stosowanie zalecił lekarz specjalista. Trzeba jednak pamiętać, że odliczeniem objęta jest nadwyżka wydatków ponad 100 zł miesięcznie.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip