10 lipca 2008 r. Sejm RP uchwalił ustawę o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Przepisy ustawy zawierają m.in. przepisy, które regulują wydawanie przez ZUS pisemnych interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek opłacania przez przedsiębiorców składek na ubezpieczenia społeczne. Jakie podmioty będą uprawnione do uzyskania pisemnej interpretacji oraz w jakim terminie ZUS będzie miał obowiązek wydać taką interpretację, dowiesz się z tekstu.
Pytanie: Osoba zatrudniona na umowę zlecenia przebywa obecnie na zwolnieniu lekarskim. Osoba ta jest zgłoszona do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i posiada wymagany 180-dniowy okres wyczekiwania. Moja firma ma prawo do wypłat zasiłków. W związku z powyższym, kto powinien wypłacać zasiłek chorobowy: ZUS czy firma zatrudniająca? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Nasza firma chce podpisać umowę o pracę z obywatelem Niemiec. Czy należy zgłosić fakt zatrudnienia w swojej firmie obcokrajowca? Jeżeli tak, to gdzie? Czy wystarczy popisać umowę o pracę i zgłosić pracownika do ZUS? Czy musimy wystąpić do urzędu skarbowego o NIP? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Mam możliwość zatrudnienia młodej kobiety, która jest w 1. miesiącu ciąży. Deklaruje mi, że po urlopie macierzyńskim powróci do pracy. Czy jeśli nastąpią nieprzewidziane komplikacje i pracownica będzie musiała iść na zwolnienie lekarskie, kto i w jakiej wysokości będzie opłacał wynagrodzenie chorobowe? Kto będzie jej wypłacał zasiłek macierzyński? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Spółka zgłosiła do ubezpieczeń społecznych pracownika 10 dni po terminie. ZUS ZUA powinien być złożony 15. dnia miesiąca, a został złożony 25. danego miesiąca. Czy w tym przypadku ZUS zastosuje jakieś sankcje wobec płatnika? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip