Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, który radykalnie zmienia dotychczasowe podejście organów podatkowych do kwestii wyboru formy opodatkowania. Zgodnie z orzeczeniem o sygn. akt II FSK 710/21, jasno sformułowany tytuł przelewu bankowego podatnika może wystarczyć do dokonania wyboru podatku liniowego. Sprawdź szczegóły wyroku i komentarz eksperta.
Zauważmy, że zgodnie z art. 509 Kodeksu cywilnego wierzytelność stanowi prawo majątkowe, które może być przedmiotem obrotu gospodarczego. Wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią, chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki. Można zatem powiedzieć, że wierzytelność jest więc prawem majątkowym, będącym przedmiotem obrotu gospodarczego.
Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia wierzytelności przenosi wierzytelność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony postanowiły inaczej (art. 510 § 1 Kodeksu cywilnego).
Czytaj też:
Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w PIT, obniżający z 17 do 12% dla podatników na skali, oraz umożliwiający podatnikom podatku liniowego, ryczałtu, a także rozliczającym się przy pomocy karty podatkowej odliczenie część składek zdrowotnych od podstawy opodatkowania.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o rekompensacie dochodów utraconych przez gminy w 2018 r. w związku ze zmianą zakresu opodatkowania elektrowni wiatrowych, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska.
Prowadzenie vlogów, blogów, kont w mediach społecznościowych, serwisach internetowych bądź innej działalności internetowej coraz częściej staje się źródłem dużych zarobków, głównie wśród młodych ludzi. Muszą oni jednak pamiętać, że w większości przypadków zyskiem należy podzielić się z fiskusem. Eksperci KPMG w Polsce komentują, w jaki sposób powinny być opodatkowane tego rodzaju dochody oraz z jakimi problemami w zakresie opodatkowania spotykają się twórcy internetowi.
Podatnik prowadzi działalność w zakresie usług budowlanych zarejestrowaną w Polsce. Jako formę opodatkowania wybrał ryczałt (5,5%). Na początku 2019 r. podpisał umowę na świadczenie usług budowlanych na budowach na terenie Niemiec. Czy jeśli wszystkie dochody uzyskane w 2019 r. będą pochodziły z powyższej umowy, może on nadal dokonywać rozliczenia podatku dochodowego w Polsce w dotychczasowej formie, czy powinien rozliczyć się w inny sposób lub w Niemczech? Jak będzie wyglądała sytuacja, jeśli jednak część przychodów osiągnie na terenie Polski? Przebywa on od kilku do kilkunastu dni w miesiącu w Niemczech, we wszystkie wolne dni wraca do Polski, gdzie ma dom i rodzinę.
Czy zapewnienie przez pracodawcę bezpłatnego przejazdu na budowę oraz zakwaterowanie stanowi dla pracowników przychód ze stosunku pracy? W tej sprawie wypowiedział się organ podatkowy. Więcej na ten temat w komentarzu Adama Szmyta, konsultanta w Accreo Sp. z o.o.
Pracodawca zwrócił pracownikowi koszty związane z używaniem prywatnego auta do celów służbowych. Czy dla zatrudnionego powoduje to przychód podlegający PIT? Poznaj najnowsze stanowisko organów podatkowych. Sprawdź komentarz eksperta z Kancelarii Ostrowski i Wspólnicy sp.k.
Wynagrodzenie pracowników oddelegowanych za granicę przez polskiego pracodawcę może być opodatkowane w Polsce, pomimo że praca jest wykonywana w drugim państwie. Oczywiście jest to możliwe, przy spełnieniu trzech warunków. W innym wypadku wynagrodzenie podlega opodatkowaniu w dwóch państwach i aby uniknąć podwójnego opodatkowania należy zastosować właściwą metodę. Jakie to warunki należy spełnić? Kiedy upływa 183 dni oddelegowania? Przeczytaj komentarza eksperta i poznaj odpowiedzi na pytania oraz konsekwencje podatkowe oddelegowania pracownika do pracy.
Upływ 183 dni, w których praca wykonywana jest na terytorium drugiego państwa oblicza się na dwa sposoby, w zależności od wykładni zawartej w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Wyprowadzanie zysków firm do rajów podatkowych zostanie ograniczone, gdy Sejm rozpatrzy senackie poprawki do zmian dotyczących opodatkowania dochodów uzyskanych z kontrolowanych spółek zagranicznych.
Na posiedzeniu 24 lipca 2014 r. Senat rozpatrzył ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw i uchwalił do niej 25 poprawek.Oznacza to, że posłowie będą musieli odnieść się do wniesionych przez senatorów modyfikacji przepisów. Nowe regulacje do ustaw o PIT i CIT, które zmierzają do opodatkowania dochodów uzyskanych z kontrolowanych spółek zagranicznych (tzw. CFC), będą ponownie rozpatrywane przez Sejm.
Mąż i żona mają prawo do wspólnego opodatkowania dochodów w rocznym PIT tylko po spełnieniu ustawowych wymogów. Jednym z nich jest istnienie przez cały rok między małżonkami wspólności majątkowej.
Koszty wynagrodzeń obciążają koszty działalności operacyjnej w okresie, w którym praca była świadczona. Odstępstwo od tej zasady nastąpi wówczas, gdy wynagrodzenia będą podlegać aktywowaniu w bilansie spółki.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip