Czy zapewnienie przez pracodawcę bezpłatnego przejazdu na budowę oraz zakwaterowanie stanowi dla pracowników przychód ze stosunku pracy? W tej sprawie wypowiedział się organ podatkowy. Więcej na ten temat w komentarzu Adama Szmyta, konsultanta w Accreo Sp. z o.o.
Pracodawca zwrócił pracownikowi koszty związane z używaniem prywatnego auta do celów służbowych. Czy dla zatrudnionego powoduje to przychód podlegający PIT? Poznaj najnowsze stanowisko organów podatkowych. Sprawdź komentarz eksperta z Kancelarii Ostrowski i Wspólnicy sp.k.
Wynagrodzenie pracowników oddelegowanych za granicę przez polskiego pracodawcę może być opodatkowane w Polsce, pomimo że praca jest wykonywana w drugim państwie. Oczywiście jest to możliwe, przy spełnieniu trzech warunków. W innym wypadku wynagrodzenie podlega opodatkowaniu w dwóch państwach i aby uniknąć podwójnego opodatkowania należy zastosować właściwą metodę. Jakie to warunki należy spełnić? Kiedy upływa 183 dni oddelegowania? Przeczytaj komentarza eksperta i poznaj odpowiedzi na pytania oraz konsekwencje podatkowe oddelegowania pracownika do pracy.
Upływ 183 dni, w których praca wykonywana jest na terytorium drugiego państwa oblicza się na dwa sposoby, w zależności od wykładni zawartej w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Wyprowadzanie zysków firm do rajów podatkowych zostanie ograniczone, gdy Sejm rozpatrzy senackie poprawki do zmian dotyczących opodatkowania dochodów uzyskanych z kontrolowanych spółek zagranicznych.
Na posiedzeniu 24 lipca 2014 r. Senat rozpatrzył ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw i uchwalił do niej 25 poprawek.Oznacza to, że posłowie będą musieli odnieść się do wniesionych przez senatorów modyfikacji przepisów. Nowe regulacje do ustaw o PIT i CIT, które zmierzają do opodatkowania dochodów uzyskanych z kontrolowanych spółek zagranicznych (tzw. CFC), będą ponownie rozpatrywane przez Sejm.
Mąż i żona mają prawo do wspólnego opodatkowania dochodów w rocznym PIT tylko po spełnieniu ustawowych wymogów. Jednym z nich jest istnienie przez cały rok między małżonkami wspólności majątkowej.
Opodatkowanie dochodów osiąganych z działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym, wyklucza możliwość wspólnego rozliczania męża i żony. Nie zmienia tego również fakt, że przedsiębiorca zawiesił prowadzenie firmy.
Od przyszłego roku rząd chce wprowadzić opodatkowanie dochodów kontrolowanych spółek zagranicznych. Ma to ograniczyć szkodliwą konkurencję ze strony innych państw, oraz unikanie opodatkowania w wyniku przesuwania dochodów do spółek zależnych z rajów podatkowych i krajów o preferencyjnych systemach.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip