Upewnij się, czy kilometrówka dla pracownika podlega PIT

Autor: Marta Trzeciak

Dodano: 10 czerwca 2016

Pracodawca zwrócił pracownikowi koszty związane z używaniem prywatnego auta do celów służbowych. Czy dla zatrudnionego powoduje to przychód podlegający PIT? Poznaj najnowsze stanowisko organów podatkowych. Sprawdź komentarz eksperta z Kancelarii Ostrowski i Wspólnicy sp.k.

Zdarza się, że pracodawca prosi swojego pracownika, aby wykorzystał on swój prywatny samochód do służbowych jazd lokalnych.

Wówczas pracodawca zwraca pracownikowi związane z tym koszty stosując do tego celu tzw. „kilometrówkę” (liczba faktycznie przejechanych kilometrów x stawka za 1 km wynikająca z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy).

Do niedawna: przychód

W praktyce pojawia się wątpliwość, czy taki zwrot kosztów stanowi dla pracownika przychód podlegający opodatkowaniu PIT. Ustawa o PIT jednoznacznie zwalnia z podatku zwrot kosztów wyłącznie dla trzech grup pracowników: listonoszy, leśników i pracowników socjalnych (art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy PIT).

Co do pozostałych grup pracowników, w ostatnich latach organy podatkowe wskazywały, że kwota otrzymana od pracodawcy stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu i w konsekwencji pracodawca od zwróconej kwoty ma obowiązek pobrać zaliczkę na podatek dochodowy.

Najnowsze stanowisko organów podatkowych: nie ma przychodu

W ostatnim czasie pojawił się jednak pogląd odmienny. W interpretacji indywidualnej z 11 lutego 2016 r. (nr IPPB4/4511-1369/15-2/MS) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie przyznał rację podatnikowi.

Organ podatkowy uznał, że na podstawie wyroku TK z 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13) zwrot pracownikowi kwoty w związku z użyciem prywatnego samochodu w jazdach lokalnych jest świadczeniem poniesionym w interesie pracodawcy, bo jemu przynosi konkretną i wymierną korzyść w postaci prawidłowo i efektywnie wykonanej przez pracownika pracy. W konsekwencji taki zwrot nie stanowi przychodu po stronie pracownika.

NSA też przychylny podatnikom

Taki pogląd podzielił również Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z  15  kwietnia  2016  r.  (sygn. akt II  FSK  635/14). NSA uznał, że pracownik otrzymujący od pracodawcy zwrot kosztów związanych z używaniem prywatnego auta w celach służbowych, nie uzyskuje z tego tytułu przychodu. Będzie tak również wtedy, gdy osoba zatrudniona nie jest w delegacji.

Ministerstwo Finansów musi się jednak zastanowić

Trudno jest określić, czy stanowisko przedstawione w powołanej interpretacji indywidualnej zostanie przyjęte przez wszystkie organy podatkowe. Póki co jest to jedna z niewielu pozytywnych interpretacji.

Drugą z nich jest interpretacja z 14 grudnia 2015 roku (nr. IPPB4/4511-3-95/15-2/JK3), którą dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, na skutek skargi wniesionej przez wnioskodawcę, zmienił poprzednio wydaną negatywną interpretację i ostatecznie uznał, że otrzymywana przez pracownika kwota nie powoduje powstania po stronie pracownika przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Jednak resort finansów zapowiedział ostatnio, że podda tą interpretację analizie.

Podsumowując

Stanowisko, zgodnie z którym w analizowanej sytuacji nie dochodzi do powstania przychodu po stronie pracownika, jest niewątpliwie zgodne z tezami wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego nieodpłatnych świadczeń.

Zwróćmy jednak uwagę, że sam wyrok TK nie wiąże organów podatkowych. Trzeba też pamiętać o wciąż istniejącym ryzyku przyjęcia przez dany organ podatkowy poprzedniego, niekorzystnego dla podatników stanowiska.

Nasza rada

Miejmy nadzieję, że omówione w tekście interpretacje i wyrok NSA ukształtują korzystną dla podatników linię w tym zakresie. Do tego czasu,  aby mieć większą pewność co do poprawności rozliczeń, warto chyba poczekać na więcej sygnałów tej zmiany. Z punktu widzenia istniejącego wciąż ryzyka podatkowego, rozsądne będzie zatem kontynuowanie doliczania pracownikowi przychodu, przy czym warto trzymać rękę na pulsie i monitorować kolejne interpretacje – istnieje szansa, że korzystna linia interpretacyjna wkrótce się ukształtuje.

Więcej na blogu:

BLOG PODATKOWY KANCELARII OSTROWSKI I WSPÓLNICY

Wpis nie stanowi porady ani opinii prawnej w rozumieniu przepisów prawa  oraz ma charakter wyłącznie  informacyjny. Stanowi  wyraz poglądów jego  autora na tematy prawnicze związane z treścią przepisów prawa, orzeczeń sądów, interpretacji organów państwowych i publikacji prasowych. Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy Sp.K. i autor wpisu nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne skutki decyzji podejmowanych na jego podstawie. ​​

Marta Trzeciak, aplikant radcowski w Kancelarii Ostrowski i Wspólnicy sp.k.

Autor: Marta Trzeciak

Aplikant radcowski w Kancelarii Ostrowski i Wspólnicy sp.k.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz