kilometrówka

Zwrot kosztów używania samochodu prywatnego

Jakie obowiązki ma płatnik w związku ze zwrotem byłemu pracownikowi kosztów używania samochodu prywatnego do celów służbowych

Zwrot pracownikowi kosztów używania samochodu prywatnego do celów służbowych stanowi dla tego pracownika przychodów ze stosunku pracy. Po spełnieniu ustawowych warunków taki zwrot może jednak korzystać ze zwolnienia od PIT. A jak będzie w przypadku zwrotu kosztów dla byłego pracownika? Sprawdźmy.

Stosownie do art. 32 ust. 2 ustawy o PIT, zakłady pracy będące osobami fizycznymi, osobami prawnymi oraz jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, z pracy nakładczej lub ze spółdzielczego stosunku pracy, z zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakłady pracy lub z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej wypłacanej w spółdzielniach pracy.

Od przychodów pracowniczych zaliczka na PIT

Do przychodów pracownika należy zaliczyć praktycznie wszystkie otrzymane przez niego świadczenia, które mógł on otrzymać od pracodawcy (art. 12 ust. 1 ustawy o PIT).

Co zaliczamy do przychodów pracowniczych

Przychodami są bowiem nie tylko wynagrodzenia, czyli świadczenia wprost wynikające z zawartej umowy o pracę, lecz także wszystkie inne przychody (świadczenia), niezależnie od podstawy ich wypłaty, jeżeli w jakikolwiek sposób wiążą się z faktem wykonywania pracy. Od tych wypłacanych świadczeń zakłady pracy (będące osobami fizycznymi, osobami prawnymi oraz jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej) są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy (art. 32 ustawy o PIT).

Za pracownika w rozumieniu ustawy o PIT uważa się osobę pozostającą w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy (art. 12 ust. 4 ustawy o PIT).

kilometrówka

Jak rozliczać kilometrówkę od 17 stycznia 2023 r. na przykładach liczbowych

W związku ze wzrastającymi kosztami eksploatacji pojazdów, wysokimi kosztami paliwa dotychczasowe maksymalne stawki nie gwarantowały pracownikom zwrotu rzeczywistych kosztów ponoszonych przez nich z tytułu używania własnych pojazdów do celów służbowych. Dlatego też znowelizowano rozporządzenie dotyczące warunków ustalania oraz kosztów podróży służbowych. Sprawdź, jak stosować nowe przepisy w praktyce.

Korzyści 

Z komentarza eksperta dowiesz się:

  • Ile wynoszą stawki kilometrówki dla poszczególnych pojazdów od 14 listopada 2007 r. do 16 stycznia 2023 r.
  • Ile wynoszą stawki kilometrówki od 17 stycznia 2023 r.
  • Ile wyniesie kilometrówka dla pracownicy, która odbyła podróż krajową w celach służbowych prywatnym samochodem osobowym powyżej 900 cm3. Wyjazd z miejsca zamieszkania nastąpił w dniu 30 stycznia 2022 r. o 8.00, a powrót nastąpił o 13.00 do siedziby spółki. Pracownica wykazała, że odległość od miejsca zamieszkania do klienta wynosiła 25 km, a droga powrotna do biura rachunkowego 31 km
  • Ile wyniesie kilometrówka dla pracownika, który w dniach 16 i 17 stycznia wybrał się do firmy obsługiwanej przez biuro, znajdującej się w innej miejscowości niż siedziba pracodawcy. Wyjazd nastąpił 16 stycznia od 6.00 do 15.00 oraz 17 stycznia od 7.00 do 16.00. Pracownik wyruszał i wracał do miejsca swojego zamieszkania. Odległość od miejsca zamieszkania do klienta wynosiła 15 km. Oświadczenie o korzystaniu z własnego samochodu zostało rozpatrzone 1 lutego 2023 r.
  • Ile wyniesie kilometrówka dla pracownika, który korzysta z motoroweru. Pracownik 25 stycznia 2023 r. odbył podróż krajową w celach służbowych motorowerem w godzinach 9.00–13.00. Droga do drugiego oddziału wynosi 8 km

Pobierz wzór dokumentu:

Oświadczenie o używaniu w danym miesiącu samochodu prywatnego do celów służbowych

Zobacz wideoszkolenie:

Kilometrówka – sprawdź zmiany w 2023 roku

Przeczytaj także:

Od 17 stycznia 2023 r. obowiązują nowe stawki kilometrówki

Jak rozliczyć kilometrówkę za styczeń 2023 roku

Wzrosną stawki dla prywatnych pojazdów pracowników używanych do celów służbowych

Czy samochód służbowy wykorzystywany do celów prywatnych trzeba zwrócić na czas zwolnienia chorobowego

Obniżenie ryczałtu na samochód na czas urlopu pracownika

Ryczałt za używanie prywatnego samochodu do celów służbowych