Pytanie: Czy wypłata odszkodowania przez byłego pracodawcę byłemu pracownikowi z ugody pozasądowej korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego?
Pytanie: Zwracam się z prośbą o interpretację art. 7 pkt 3 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS, który brzmi: „Okresami nieskładkowymi są okresy niewykonywania pracy po ustaniu zatrudnienia, jeżeli za te okresy, na podstawie przepisów Kodeksu pracy, zostało wypłacone odszkodowanie”. Chodzi o ustalenie, jaki okres pozostawania bez pracy będzie zaliczony do ogólnego stażu pracy. Czy będzie to okres liczony od dnia rozwiązania umowy o pracę do czasu uprawomocnienia się wyroku sądu, czy też będzie to okres wskazany w wyroku sądowym? A co w przypadku gdy w orzeczeniu sądowym jest mowa tylko o przyznaniu odszkodowania za niewłaściwe czy nieuzasadnione rozwiązanie umowy o pracę. Nadmieniam, że postępowanie sądowe trwało około 2 lat, a w tym czasie osoba zainteresowania nie wykonywała żadnej pracy. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Spółdzielnia wynajmuje lokale użytkowe. Po rozwiązaniu umowy za wypowiedzeniem przez wynajmującego najemca nie opuszcza lokalu i nadal wpłaca czynsz na konto bankowe na dotychczasowych zasadach. Wynajmujący nie wystawia faktur VAT - czy jest to prawidłowe? Sprawa o eksmisję jest w sądzie. Jak wynajmujący ma rozliczać otrzymywane wpłaty? Czy należy naliczyć podatek dochodowy od osób prawnych?
Pytanie: W jakiej wysokości należy wypłacić i komu odprawę pośmiertną po śmierci pracownika? Czy uprawnioną osobą jest żona pracownika, czy też jeszcze jakieś inne uprawnione osoby, np. dzieci? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Od października 2006 r. pracuję w niewielkiej firmie. Pracodawca był ze mnie bardzo zadowolony, pracowałam często w nadgodzinach i nie pobierałam z tego faktu żadnych pieniędzy. Traktowałam tę firmę jak swoją. Niestety jakieś 2 miesiące temu szef zaczął spoufalać się wobec mnie, dzwonił codziennie i się żalił. Wysłuchiwałam go i doradzałam. Jako dowód mam wszystkie sms-y oraz jego e-maile. Dnia 18 sierpnia 2007 r. pracodawca wyznał mi miłość. To wyznanie było dla mnie ogromnym zaskoczeniem i w związku z tym postanowiłam nie rozmawiać więcej na ten temat. Z powodu całej tej sytuacji bardzo źle się poczułam, gdyż pracodawca powiedział mi, żebym już więcej nie przychodziła do pracy. Ze złym stanem zdrowia udałam się do lekarza, który zalecił mi przerwę od pracy i dał zwolnienie lekarskie. Będąc na zwolnieniu lekarskim, otrzymałam od pracodawcy pismo, że zostałam ukarana karą porządkową w postaci nagany z wpisaniem do akt za niedbałe wykonanie swoich obowiązków. Całkowicie się z tym nie zgadzam (wniosłam sprzeciw), gdyż zawsze z obowiązków wywiązywałam się w 100%. Na potwierdzenie mam sms-y od szefa, który mnie chwali do momentu, gdy odmówiłam dalszej rozmowy. Obecnie pracodawca proponuje mi rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron i straszy, że nie wypłaci mi już wynagrodzenia za pracę. Nie chcę ugody, ponieważ to nie moja wina. Dlaczego ja mam być poszkodowaną? Jak postąpić w takiej sytuacji? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik jest zatrudniony na czas nieokreślony. Pierwsze możliwe rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem ustalono nie wcześniej niż na 30 czerwca 2008 r. Podpisano jednak ugodę przed notariuszem, że następuje rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron, a tytułem rekompensaty pracownik otrzyma 10.000 euro płatne w danym dniu, w którym następuje rozwiązanie umowy wg przelicznika kursu NBP na złotówki. Czy od tej rekompensaty, tzw. odszkodowania, należy zapłacić składki ZUS? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: W wyniku wypadku na terenie zakładu ucierpiał jeden z pracowników firmy, którą rozliczam. Prezes spółki zawarł umowę mediacyjną z pracownikiem i zobowiązał się do wypłaty odszkodowania za cierpienie psychiczne i fizyczne w kwocie 10.000 zł, a także zatrudnienia pracownika na czas nieokreślony oraz wyrobienie mu prawa jazdy na koszt firmy. Czy wartość odszkodowania i wydatek na prawo jazdy to koszt uzyskania przychodu dla firmy i którego okresu dotyczy? Pracownik uległ wypadkowi w 2006 r., a odszkodowanie wypłacone zostało w 2007r.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip