Pytanie: Ilu miesięczną odprawę emerytalną należy wypłacić pracownikowi, który zatrudniony jest w placówce samorządowej na 1/2 etatu od 1 marca 2007 r.? Wiek emerytalny, czyli 55 lat, upłynie mu 11 września 2008 r. Czy wielkość odprawy emerytalnej zależna jest od poprzednich okresów zatrudnienia u innych pracodawców?
Pytanie: Zatrudniamy pracownika na 1/4 etatu. Od lipca 2008 r. chce się zwolnić na zasadzie porozumienia stron, ponieważ przechodzi na emeryturę. Czy należy mu się odprawa emerytalna?
Pytanie: Czy w przypadku ponownego zatrudnienia w tym samym zakładzie pracy emeryta, który otrzymał odprawę emerytalną, przysługuje wyrównanie do odprawy emerytalnej po przepracowaniu kilku lat i rozwiązaniu umowy o pracę?
Pytanie: Czy można wypłacić pracownikowi odprawę emerytalną po ustaniu stosunku pracy w związku z przejściem pracownika na wcześniejszą emeryturę w innym terminie? Pracownik ten już jako emeryt zostanie ponownie zatrudniony na tym samym stanowisku. Z uwagi na trudną sytuację finansową zakładu pracy pracownik wyraża zgodę na przesunięcie terminu wypłaty odprawy emerytalnej i nie będzie żądał odsetek od zaległego świadczenia.
Pytanie: Nauczyciel przepracował w szkole 24 lata, w tym ostatnie 2 w szkole prowadzonej przez stowarzyszenie. Uzyskał prawo do wcześniejszej emerytury. 31 sierpnia 2007 r. rozwiązał stosunek pracy. Jaką odprawę należy mu wypłacić: 1 czy 3-miesięczną? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jak policzyć odprawę emerytalną nauczyciela w przypadku godzin ponadwymiarowych, gdy nauczyciel odchodzi na emeryturę z dniem 1 września 2007 r., a w czasie wakacji ma wypłacaną średnią feryjną za godziny ponadwymiarowe liczoną od września 2006 r. do maja 2007 r. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracuję w urzędzie gminy. Staż pracy – 32 lata. Nie mam mianowania. Zatrudniona jestem na umowę o pracę. W jakiej wysokości powinnam otrzymać odprawę emerytalną? – pyta Czytelniczka z Opoczna.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip