odpisy na ZFŚS

Pierwsza rata odpisu na ZFŚS 2021 do 31 maja

Przypominamy o pierwszej racie odpisu na ZFŚS w 2022 roku do 31 maja

Pracodawcy, którzy dysponują zakładowym funduszem świadczeń socjalnych mają obowiązek do końca maja przekazać na konto funduszu pierwszą wpłatę z tytułu naliczonego na początku roku odpisu. Pierwsza rata odpisu na ZFŚS w 2022 rok wynosi co najmniej 75% kwoty całkowitej. Najpóźniej 31 maja br. środki powinny wpłynąć na rachunek funduszu. Chyba że fundusz powstał dobrowolnie ze względu na niższą liczbę zatrudnionych na dzień 1 stycznia 2022 r. Wówczas nie trzeba trzymać się terminów określonych w ustawie o ZFŚS. Sprawdź, jak naliczana jest pierwsza rata odpisu na ZFŚS 2022.

Odpis na ZFŚS 2022: wysokość i naliczanie odpisów

Wysokość odpisu podstawowego wynosi na jednego zatrudnionego w normalnych warunkach 37,5% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w jego drugim półroczu, jeżeli wynagrodzenie to było wyższe w tym okresie.

Dla każdego pracującego w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze (w rozumieniu przepisów o emeryturach pomostowych) odpis jest wyższy i wynosi 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Na pracowników młodocianych również dokonuje się odpisów, ale według stawek procentowych odpowiednich do roku nauki.

Sprawdź:

Odpis na ZFŚS nauczycieli na 2022 rok

Wynoszą one:

- 5 % przeciętnego wynagrodzenia – w pierwszym roku nauki,

- 6 % przeciętnego wynagrodzenia - w drugim roku nauki,

- 7 % przeciętnego wynagrodzenia – w trzecim roku nauki.

W 2022 r., tak jak w roku ubiegłym, jako podstawę naliczenia odpisów na ZFŚS należy przyjąć wynagrodzenie w wysokości 4.434,58 zł (wynagrodzenie z drugiego półrocza 2019 r.).

Zobacz też:

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jaka jest wysokość odpisu na ZFŚS w 2022 roku i jak się nalicza odpis;
  • Czy odpisy na ZFŚS i zwiększenia stanowią koszt uzyskania przychodu;

Praktyczne wyjaśnienie, jak naliczać odpis na ZFŚS w 2022 roku sprawdzisz na przykładzie.

Polecamy: Kalkulator odpisu na ZFŚS

Druga rata odpisów na ZFŚS za 2021 r. Jak wyliczyć?

Do 30 września przekaż drugą ratę odpisów na ZFŚS za 2021 rok! Sprawdź, o czym pamiętać

Pracodawcy, którzy w 2021 roku dysponują funduszem socjalnym, mają obowiązek przekazać roczny odpis na odrębny rachunek. Są dwa terminy. Pierwszą część już przekazali – do końca maja. Na wpłatę drugiej – wraz z ewentualnymi zwiększeniami –  jest czas do końca września. Ze względu na ustalanie odpisu na podstawie planowanej liczby zatrudnionych, w okresie od początku roku, albo od 1 czerwca do dnia przekazania drugiej partii środków na konto, mogły wystąpić zmiany w zatrudnieniu, które mają wpływ na wysokość całorocznego odpisu. Wtedy można na bieżąco przeliczyć ponownie odpis na ZFŚS za 2021 r. i skorygować ratę już według aktualnego stanu faktycznego. O czym pamiętać, przy wpłacie drugiej raty odpisu na ZFŚS za 2021 r.

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych tworzy się z corocznego odpisu podstawowego naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. Podstawę naliczania odpisu stanowi przeciętna planowana w danym roku kalendarzowym liczba zatrudnionych u pracodawcy, skorygowana w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych, obejmująca pracowników zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy (po przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy).

Polecamy też:

Przy obliczaniu przeciętnej liczby zatrudnionych w danym roku kalendarzowym (obrachunkowym) dodajemy przeciętne liczby zatrudnionych w poszczególnych miesiącach i otrzymaną sumę dzielimy zawsze przez 12, nawet gdy pracodawca działał w okresie krótszym niż jeden rok kalendarzowy albo naliczał odpis na niepełny rok kalendarzowy.

Polecamy:

Kalkulator odpisu na ZFŚS

Ustalając przeciętną liczbę zatrudnionych w poszczególnych miesiącach, należy skorzystać z jednej z trzech metod statystycznych. Każdy pracodawca może wybrać odpowiednią do stopnia zmienności w zatrudnieniu w zakładzie pracy. Te metody to uproszczona, średniej chronologicznej, średniej arytmetycznej, przy czym ta ostatnia jest najbardziej dokładna, choć wymagająca więcej czasu i wyliczeń.  

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:

  • jaka jest podstawa naliczania odpisu na ZFŚS za 2021 rok;
  • ile wynoszą odpisy i zwiększenia na 2021 r.

Druga rata odpisu na ZFŚS za 2021 r. Dowiedz się, na przykładzie jak prawidłowo wyliczyć.