Do 30 września przekaż drugą ratę odpisów na ZFŚS za 2021 rok! Sprawdź, o czym pamiętać

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 17 września 2021
Druga rata odpisów na ZFŚS za 2021 r. Jak wyliczyć?

Pracodawcy, którzy w 2021 roku dysponują funduszem socjalnym, mają obowiązek przekazać roczny odpis na odrębny rachunek. Są dwa terminy. Pierwszą część już przekazali – do końca maja. Na wpłatę drugiej – wraz z ewentualnymi zwiększeniami –  jest czas do końca września. Ze względu na ustalanie odpisu na podstawie planowanej liczby zatrudnionych, w okresie od początku roku, albo od 1 czerwca do dnia przekazania drugiej partii środków na konto, mogły wystąpić zmiany w zatrudnieniu, które mają wpływ na wysokość całorocznego odpisu. Wtedy można na bieżąco przeliczyć ponownie odpis na ZFŚS za 2021 r. i skorygować ratę już według aktualnego stanu faktycznego. O czym pamiętać, przy wpłacie drugiej raty odpisu na ZFŚS za 2021 r.

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych tworzy się z corocznego odpisu podstawowego naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. Podstawę naliczania odpisu stanowi przeciętna planowana w danym roku kalendarzowym liczba zatrudnionych u pracodawcy, skorygowana w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych, obejmująca pracowników zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy (po przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy).

Polecamy też:

Przy obliczaniu przeciętnej liczby zatrudnionych w danym roku kalendarzowym (obrachunkowym) dodajemy przeciętne liczby zatrudnionych w poszczególnych miesiącach i otrzymaną sumę dzielimy zawsze przez 12, nawet gdy pracodawca działał w okresie krótszym niż jeden rok kalendarzowy albo naliczał odpis na niepełny rok kalendarzowy.

Polecamy:

Kalkulator odpisu na ZFŚS

Ustalając przeciętną liczbę zatrudnionych w poszczególnych miesiącach, należy skorzystać z jednej z trzech metod statystycznych. Każdy pracodawca może wybrać odpowiednią do stopnia zmienności w zatrudnieniu w zakładzie pracy. Te metody to uproszczona, średniej chronologicznej, średniej arytmetycznej, przy czym ta ostatnia jest najbardziej dokładna, choć wymagająca więcej czasu i wyliczeń.  

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:

  • jaka jest podstawa naliczania odpisu na ZFŚS za 2021 rok;
  • ile wynoszą odpisy i zwiększenia na 2021 r.

Druga rata odpisu na ZFŚS za 2021 r. Dowiedz się, na przykładzie jak prawidłowo wyliczyć.

Pozostało jeszcze 57% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz