Kalkulator odpisu na ZFŚS

II rata odpisu na ZFŚS do 30 września – kalkulator odpisu na ZFŚS i przykład liczbowy

II rata odpisu na ZFŚS do 30 września – kalkulator odpisu na ZFŚS i przykład liczbowy

Do 30 września 2023 r. na rachunek bankowy ZFŚS powinna trafić równowartość 100% zarówno odpisów podstawowych, jak i fakultatywnych. Kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisu należało przekazać na rachunek do 31 maja. Pracodawcy, którzy w maju nie dokonali odpisu w całości, obecnie muszą tę kwotę uzupełnić.Pamiętaj, że za naruszenie przepisu art. 6 ust. 2 ustawy o ZFŚS – nakazującego przekazywanie kwot odpisu na ZFŚS, na rachunek funduszu socjalnego, w określonych terminach – grozi kara grzywny. Skorzystaj z naszego kalkulatora odpisu na ZFŚS i oblicz odpisy, a także przeciętne miesięczne zatrudnienie.

Odpis na ZFŚS do 30 września 2022 r. – jak obliczyć odpisy (plus kalkulator odpisu na ZFŚS)

Do 30 września 2022 r. na rachunek bankowy ZFŚS powinna trafić równowartość 100% zarówno odpisów podstawowych, jak i fakultatywnych. Do 31 maja należało przekazać na rachunek kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisu. Pracodawcy, którzy w maju nie dokonali odpisu w całości, obecnie muszą tę kwotę uzupełnić. Sprawdź, jak obliczyć odpisy i przeciętne miesięczne zatrudnienie. Pobierz kalkulator odpisu na ZFŚS.

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych jest tworzony przez pracodawcę w celu finansowania działalności socjalnej, a także dofinansowaniu zakładowych obiektów socjalnych oraz tworzeniu zakładowych żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego (art. 1 ust. 1 ustawy).

Zobowiązani do utworzenia ZFŚS są pracodawcy:

  • zatrudniający, według stanu na dzień 1 stycznia danego roku, co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty,
  • zatrudniający, według stanu na dzień 1 stycznia danego roku, co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty – na wniosek zakładowej organizacji związkowej,
  • prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych – bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników (art. 3 ust. 1–3 ustawy).

Pracodawcy zatrudniający, według stanu na dzień 1 stycznia danego roku, mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą tworzyć ZFŚS lub – alternatywnie – mogą wypłacać świadczenie urlopowe, które przekazuje się pracownikowi nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Korzyści 

Z komentarza eksperta dowiesz się:

  • Którzy pracodawcy zobowiązani do utworzenia ZFŚS
  • W jaki sposób oblicza się coroczny odpis podstawowy
  • Ile wynosi odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w 2022 roku
  • Jak ustalać przeciętną liczbę zatrudnionych
  • Za pomocą jakich 3 metod można liczyć przeciętne miesięczne zatrudnienie
  • Czy związki zawodowe mogą wystąpić do sądu pracy z roszczeniem do pracodawcy, jeśli nie przekazał on pełnej wartości dokonanych odpisów i zwiększeń ZFŚS na dany rok kalendarzowy
  • Jak ustalić odpis na ZFŚS obowiązkowy i fakultatywny we wrześniu 2022 r.
Druga rata odpisów na ZFŚS za 2021 r. Jak wyliczyć?

Do 30 września przekaż drugą ratę odpisów na ZFŚS za 2021 rok! Sprawdź, o czym pamiętać

Pracodawcy, którzy w 2021 roku dysponują funduszem socjalnym, mają obowiązek przekazać roczny odpis na odrębny rachunek. Są dwa terminy. Pierwszą część już przekazali – do końca maja. Na wpłatę drugiej – wraz z ewentualnymi zwiększeniami –  jest czas do końca września. Ze względu na ustalanie odpisu na podstawie planowanej liczby zatrudnionych, w okresie od początku roku, albo od 1 czerwca do dnia przekazania drugiej partii środków na konto, mogły wystąpić zmiany w zatrudnieniu, które mają wpływ na wysokość całorocznego odpisu. Wtedy można na bieżąco przeliczyć ponownie odpis na ZFŚS za 2021 r. i skorygować ratę już według aktualnego stanu faktycznego. O czym pamiętać, przy wpłacie drugiej raty odpisu na ZFŚS za 2021 r.

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych tworzy się z corocznego odpisu podstawowego naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. Podstawę naliczania odpisu stanowi przeciętna planowana w danym roku kalendarzowym liczba zatrudnionych u pracodawcy, skorygowana w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych, obejmująca pracowników zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy (po przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy).

Polecamy też:

Przy obliczaniu przeciętnej liczby zatrudnionych w danym roku kalendarzowym (obrachunkowym) dodajemy przeciętne liczby zatrudnionych w poszczególnych miesiącach i otrzymaną sumę dzielimy zawsze przez 12, nawet gdy pracodawca działał w okresie krótszym niż jeden rok kalendarzowy albo naliczał odpis na niepełny rok kalendarzowy.

Polecamy:

Kalkulator odpisu na ZFŚS

Ustalając przeciętną liczbę zatrudnionych w poszczególnych miesiącach, należy skorzystać z jednej z trzech metod statystycznych. Każdy pracodawca może wybrać odpowiednią do stopnia zmienności w zatrudnieniu w zakładzie pracy. Te metody to uproszczona, średniej chronologicznej, średniej arytmetycznej, przy czym ta ostatnia jest najbardziej dokładna, choć wymagająca więcej czasu i wyliczeń.  

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:

  • jaka jest podstawa naliczania odpisu na ZFŚS za 2021 rok;
  • ile wynoszą odpisy i zwiększenia na 2021 r.

Druga rata odpisu na ZFŚS za 2021 r. Dowiedz się, na przykładzie jak prawidłowo wyliczyć.