nota korygująca

Korekty faktur w KSeF – praktyczny przewodnik dla podatników

Korekty faktur w KSeF – praktyczny przewodnik dla podatników

Wprowadzenie obowiązkowego KSeF dla większości podatników będzie się wiązać z licznymi zmianami w dotychczasowych zasadach fakturowania, które nie ominą również korygowania faktur. Zrozumienie tych zmian nie tylko zminimalizuje ryzyko błędów, ale także umożliwi wykorzystanie nowych narzędzi do usprawnienia procesów księgowych. Sprawdź, jak sporządzić korekty faktur w Krajowym Systemie e-faktur.

Nowe zasady korygowania faktur w KSeF

Kluczową zmianą dla podatników będzie obowiązek wystawiania faktur korygujących w KSeF. Obowiązek ten będzie dotyczył zarówno faktur korygowanych wystawionych pierwotnie w KSeF, jak i poza nim. Nowym obligatoryjnym elementem faktury korygującej w postaci ustrukturyzowanej jest numer identyfikacyjny KSeF faktury korygowanej (tzw. numer KSeF).

W przypadku natomiast, gdy faktury korygujące wystawiane przy użyciu KSeF dotyczą faktur w formie papierowej lub elektronicznej, podatnicy, zgodnie z obowiązująca strukturą logiczną faktury ustrukturyzowanej, zobowiązani są do uzupełnienia pola NrKSeFN (tj. znacznik faktury korygowanej wystawionej poza KSeF).

Korekta faktury ustrukturyzowanej z błędnym NIP-em w KSeF

W związku z wprowadzeniem obowiązkowego KSeF podatnicy powinni zwrócić szczególną uwagę na korygowanie błędnego NIP nabywcy zawartego w fakturze ustrukturyzowanej.  KSeF będzie dokonywał identyfikacji nabywcy oraz przekazania dokumentu na jego rzecz na podstawie NIP.

Oznacza to, że konsekwencją zamieszczenia błędnego NIP może być dostarczenie faktury ustrukturyzowanej niewłaściwemu podatnikowi. Po wprowadzeniu obowiązkowego KSeF skorygowanie takiej omyłki wymagać będzie wystawienia faktury korygującej „do zera”, która trafi do błędnie wskazanego podmiotu.

Wykonawstwo zastępcze a VAT – sprawdź, jak rozliczyć koszty

Wykonawstwo zastępcze a VAT – sprawdź, jak rozliczyć koszty

W przypadku rozliczania kosztów wykonawstwa zastępczego wątpliwości dotyczą najczęściej tego, czy obciążenie nierzetelnego wykonawcy stanowi obrót opodatkowany VAT. Rzadziej bywa zwykle dostrzegany problem odliczenia VAT z faktur za wykonawstwo zastępcze. Dowiedz się więcej na temat rozliczania wykonawstwa  zastępczego.

Wykonawstwo zastępcze: obciążenie nierzetelnego podwykonawcy bez VAT

Rozliczenie pomiędzy spółką a podwykonawcą, który nie wypełnił swoich zobowiązań wynikających z umowy podwykonawczej, nie powinno być dokumentowane fakturą jako pozostające poza zakresem opodatkowania VAT. W tym celu należy wystawić inny dokument, w szczególności np. notę księgową.

Obciążenie przez spółkę nierzetelnego podwykonawcy ma charakter odszkodowawczy. Stanowi zwrot kosztów, które spółka, jako generalny wykonawca, musiała ponieść za podwykonawcę, gdyż ten nie wywiązał się ze swoich zobowiązań gwarancyjnych.

Prezentowane stanowisko znajduje potwierdzenie w orzecznictwie. Powołać można w tym kontekście wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 września 2016 r. (sygn. akt I FSK 262/15). Sąd wyraził w nim pogląd, że koszty wykonawstwa zastępczego, które nierzetelny kontrahent zwraca głównemu wykonawcy, nie są wynagrodzeniem za świadczenie usług, lecz mają charakter odszkodowania za niewywiązanie się z umowy.

W świetle powołanego orzeczenia zwrot środków pieniężnych dokonywany spółce przez nierzetelnego podwykonawcę powinien być kwalifikowany jako rozliczenie pomiędzy stronami umowy, stanowiące czynność dokonaną w celu realizacji roszczeń wynikających z rękojmi za wady lub gwarancji – a nie rozliczenie związane ze świadczeniem usługi.

Stanowisko organów podatkowych

Z praktyki organów podatkowych wynika, że obciążenie podwykonawcy kosztami podwykonawstwa zastępczego (w ramach udzielonych przez podwykonawcę gwarancji) pozostaje poza opodatkowaniem VAT. W interpretacji indywidualnej z 2 marca 2020 r. (nr 0114-KDIP1-2.4012.702.2019.1.RD) dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że w przypadku obciążenia dostawcy kosztami zastępczego usunięcia wad dostarczonych towarów i usług koszty, którymi wnioskodawca obciąża dostawcę, nie mieszczą się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu wymienionych w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT. Tym samym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu

  • dowiesz się, jakie skutki w VAT ma obciążenie podwykonawcy kosztami podwykonawstwa zastępczego;
  • poznasz stanowisko skarbówki i orzecznictwo dotyczące podwykonawstwa zastępczego i skutków w VAT.
  • poznasz praktyczne wyjaśnienie odnośnie do podwykonawstwa zastępczego.