1 września br. zmieniła się wysokość minimalnych stawek wynagrodzeń przysługujących młodocianym pracownikom, odbywającym przygotowanie zawodowe w formie nauki zawodu, a także przyuczenia do wykonywania określonej pracy.
Jak wynika z komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej za II kwartał 2020 roku wyniosło 5.024,48 zł. Oznacza to spadek w porównaniu z I kwartałem bieżącego roku (w którym wynagrodzenie to wynosiło 5.331,47 zł) – o 306,99 zł. Nie pozostaje to bez wpływa na wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia pracowników młodocianych, które są ustalane na podstawie przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale – jako jego procentowe części. Wynoszą one: w pierwszym roku nauki – nie mniej niż 5%, w drugim roku nauki – nie mniej niż 6%, zaś w trzecim roku nauki – nie mniej niż 7%.
Od 29 czerwca br. zostały przywrócone zajęcia praktyczne u pracodawców dla wszystkich uczniów branżowej szkoły I stopnia będących młodocianymi pracownikami.
Od 1 września br. zmieniły się składki na ubezpieczenia dla pracowników młodocianych. Poznaj aktualne wskaźniki.
Sprawdź, do jakich kwot może dorobić rencista oraz emeryt od 1 września. Dowiedz się w jakiej wysokości należy zapłacić składki na ZUS za młodocianych pracowników oraz ile wynoszą wpłaty na PFRON.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip