Pandemia COVID-19 i związane z nią trudności powodują, że wiele przedsiębiorstw nie jest w stanie utrzymać się na rynku. Dotyczy to również podatników CIT, w tym spółek kapitałowych (np. spółek z o.o.). Trzeba pamiętać o tym, że postawienie takiej jednostki w stan likwidacji lub ogłoszenie jej upadłości będzie się wiązać z obowiązkiem zamknięcia ksiąg, a następnie z ponownym ich otwarciem. To zaś skutkuje koniecznością złożenia dwóch zeznań CIT-8 za 2020 rok.
Likwidacja spółki kapitałowej, bez względu na przyczynę oraz sposób jej przeprowadzenia, wymaga wykonania wielu obowiązków wynikających z ustaw o podatku dochodowym, o VAT oraz z przepisów o ewidencji i identyfikacji podatników. Sprawdź, jak prawidłowo się z nich wywiązać.
Procedura i skutki księgowo-podatkowe likwidacji działalności w dużej mierze zależą od formy jej prowadzenia. Przyjrzymy się, na co należy zwrócić uwagę, jeśli dochodzi do likwidacji spółki jawnej, partnerskiej lub komandytowej. Pamiętać należy, że są inne zasady samej procedury wskazane w Kodeksie spółek handlowych, jeśli chodzi własnie o spółki jawne, partnerskie i komandytowe, a inne spółek komandytowo-akcyjnych oraz kapitałowych.
Jakie skutki podatkowe ma przekazanie składników majątku wspólnikom w związku z likwidacją spółki z o.o.? W tej sprawie wypowiedział się NSA, poznaj komentarz eksperta do wydanego wyroku.
Poniżej prezentujemy interpretację dyrektora Krajowej Izby Skarbowej, która odpowiada na pytanie, czy niespłacone zobowiązania spółki istniejące w dniu zakończenia jej działalności stanowią przychód podlegający opodatkowaniu CIT. Sprawdź również komentarz naszego eksperta.
Zdarzają się sytuacje, w których likwidacja spółki jest jedyną konieczną decyzją, którą przedsiębiorstwo może podjąć, wybierając do rozpoczęcia tego procesu likwidatora. Z prawa bilansowego wynika wiele obowiązków związanych z procesem likwidacyjnym spółki. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać.
Proces likwidacyjny oznacza dla spółki dopełnienie wielu obowiązków, jakie wynikają z prawa bilansowego. Sprawdź, o czym musisz pamiętać.
Hipoteka zabezpieczająca dług spółki z o.o. nie wygasa w sytuacji, gdy spółka będąca dłużnikiem zostanie zlikwidowana. W takim wypadku hipoteka będzie obciążała nadal nieruchomość i każdoczesny właściciel tej nieruchomości staje się dłużnikiem hipotecznym.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip