Obowiązki spółki w likwidacji

Grzegorz Magdziarz

Autor: Grzegorz Magdziarz

Dodano: 8 października 2015
Pytanie:  Spółka z o.o. została postawiona w stan likwidacji na podstawie uchwały z 29 września 2015 r. Na koniec 2014 r. sprzedała niemal cały majątek. W 2015 r. udziałowcom została wypłacona dywidenda. Wszystkie zobowiązania zostały uregulowane. Spółka nie ma też żadnych należności. Na dzień likwidacji posiada jedynie komputery, oraz wyposażenie biurowe. Samo biuro nie jest własnością spółki, a jest jedynie dzierżawione. Na stałe zatrudniona jest tylko księgowa. Jakie są obowiązki spółki w związku z rozpoczętą likwidacją, jeśli księgi zostały zamknięte na dzień 28 września 2015 r. Jak należy traktować faktury wystawione po tej dacie np. 30 września 2015 r., a dotyczące września? Jak należy ująć wypłatę wynagrodzeń? Czy można całość uznać jako wypłatę za wrzesień obciążając koszty spółki z o.o., czy też trzeba ją rozbić i obciążyć za 2 dni koszty spółki w likwidacji? Jakie są terminy związane z zamknięciem i sporządzeniem sprawozdania, rozliczeniem wyniku finansowego dla spółki i dla spółki w likwidacji? Jak mają wyglądać księgowania na dzień poprzedzający postawienie spółki w stan likwidacji? Czy należy zamknąć wszystkie konta tak jak przy zamknięciu roku? Czy są jakieś specjalne zasady dotyczące sporządzenia bilansu, czy rachunku oraz informacji dodatkowej? Jakie okresy mam porównywać w sprawozdaniach? Czy po zakończeniu likwidacji również składa się wszystkie sprawozdania? Co wtedy stanie się z kapitałem założycielskim – strata z roku bieżącego + koszty likwidacji będą prawdopodobnie mniejsze? Czy na zakończenie pozostały kapitał powinien być wypłacony udziałowcom i na dzień zamknięcia zostanie bilans „zerowy" i taki należy złożyć, czy po zamknięciu już nie składa się sprawozdań?

Pozostało jeszcze 83 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Grzegorz Magdziarz

Autor: Grzegorz Magdziarz

Ekspert ds. rachunkowości i MSR/MSSF, biegły rewident, dyrektor finansowy w międzynarodowej firmie. Współpracuje z wydawnictwami: Wiedza i Praktyka, Nowe Standardy Sprawozdawczości, Infor.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel