Likwidacja spółki - czy konieczne są korekty dotyczące odpisu aktualizacyjnego

Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Dodano: 25 lutego 2020
Pytanie:  Nasza spółka przez kilka lat świadczyła usługi budowlane dla bardzo dużej firmy, która w lutym 2014 roku została postawiona w stan upadłości likwidacyjnej. Niezapłacone nam należności pochodzą z końca 2013 roku i w tym też roku zostały zaliczone do przychodów. W 2014 roku zostały prawidłowo zgłoszone sędziemu komisarzowi i uznane przez dłużnika. Odpis aktualizujący utworzyliśmy dopiero w 2019 roku i zaliczyliśmy go w kwocie netto do kosztów uzyskania przychodów (w 2019 roku został spełniony drugi z warunków zaliczenia odpisu w koszty podatkowe). W 2021 roku wspólnicy ze względu na wiek planują zaprzestanie działalności (sprzedaż udziałów lub w przypadku braku chętnych likwidacja spółki i sprzedaż /podział majątku). Wg syndyka likwidacja potrwa jeszcze kilka lat i nie zakończy się przed zakończeniem działalności przez wspólników. Czy w takim przypadku (brak postanowienia o zakończeniu upadłości) taki odpis należy wtedy wyksięgować i zwiększyć przychody i zapłacić podatek? Czy forma zaprzestania działalności (sprzedaż udziałów lub likwidacja spółki) ma wpływ na taki odpis aktualizujący, jak wówczas przeprowadzić księgowanie?

Pozostało jeszcze 72 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej. Współpracuje z następującymi redakcjami: Portal FK, Rachunkowości i Podatki dla praktyków, Nowe Standardy Sprawozdawczości.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel