likwidacja

Likwidacja firmy w Ukrainie – koszty podatkowe

Likwidacja firmy w Ukrainie – sprawdź, co z kosztami podatkowymi

Czy Zaniechane inwestycje, które polski przedsiębiorca rozpoczął na Ukrainie, mogą być zaliczone do kosztów podatkowych w razie wycofania biznesu w związku z toczącą się wojną? Sprawdźmy.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa wprowadza wiele ułatwień, które mają zachęcić polskich obywateli do pomocy na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom konfliktu wojennego.

Specustawa a koszty uzyskania przychodu

Wprowadzonorównież zmiany do ustawy o CIT w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

Jako koszt uzyskania przychodu przedsiębiorcy mogą zaliczyć koszty wytworzenia lub cenę nabycia rzeczy lub praw będących przedmiotem darowizn przekazanych w okresie od 24 lutego 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy.

Jest to możliwe, pod warunkiem, że zostały przekazane:

1) organizacjom,  wykonującym działalności pożytku publicznego lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących na terytorium Ukrainy,
2) jednostkom samorządu terytorialnego,
3) Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych,
4) podmiotom wykonującym na terytorium Polski lub Ukrainy działalność leczniczą lub działalność z zakresu ratownictwa medycznego

Kosztem uzyskania przychodów będą również koszty poniesione z tytułu nieodpłatnego świadczenia, którego celem jest przeciwdziałanie skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy, realizowanego w okresie od 24 lutego 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. na rzecz wyżej wymienionych podmiotów.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu:

  • dowiesz się, jakie zmiany wprowadziła specustawa ukraińska w zakresie kosztów uzyskania przychodów;
  • sprawdzisz, jak rozliczać zaniechane inwestycje spowodowane likwidacja firmy w Ukrainie.