Branżę usług księgowych czeka wielka rewolucja, a jej pierwsze sygnały już widać. Obecnie księgowy koncentruje się na porządkowaniu faktur, wpisywaniu ich do systemu księgowego, rozliczaniu należności firm, sprawdzaniu i analizowaniu rachunków oraz innych danych księgowych, a następnie wyliczaniu podatków i sporządzaniu raportów. Wcześniej przedstawiciele tego zawodu postrzegani byli jako „strażnicy faktur”, co oznaczało, że kontrolowali tylko formalny aspekt dokumentacji. Obecnie oczekuje się od nich opieki nad całym obszarem związanym z finansami. Czy cyfryzacja wpłynie na konieczność zmiany kompetencji księgowych? Czy zmieni się postrzeganie tego zawodu?
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jak obecnie zmienia się rola księgowych i jak cyfryzacja wpłynie na zawód księgowego.
Polecamy też:
Zakres ubezpieczenie OC biura księgowego
Oglądaj szkolenia online:
Jak radzić sobie ze stresem w pracy księgowego? Część 1.
Stowarzyszenie Księgowych w Polsce zamierza nadal z pełnym zaangażowaniem reprezentować i wspierać wszystkich polskich księgowych. Wraz z Radą Naukową SKwP będziemy starali się przygotowywać księgowych do wyzwań, w tym wynikających ze stale rosnących oczekiwań otoczenia – mówi dr hab. Stanisław Hońko, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Sprawdź więcej.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Czy oddział musi prowadzić osobną księgowość, czy spółka sporządza odrębne własne sprawozdanie finansowe, a następnie sprawozdanie skonsolidowane wraz ze sprawozdaniem oddziału? W jaki sposób zaksięgować proces wytworzenia energii elektrycznej na własne potrzeby? Czy sprzedaż dokumentowana paragonami może być ujmowana na podstawie raportów miesięcznych? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania Czytelników Portalu FK.
Proces wytworzenia energii elektrycznej na własne potrzeby – ewidencja księgowa
Pytanie: Spółka posiada instalację fotowoltaiczną i produkuje energię elektryczną na własne potrzeby z wykorzystaniem generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1MW. Spółka księguje koszty na kontach rodzajowych 4. W jaki sposób zaksięgować proces wytworzenia energii, na jakich kontach zaksięgować ten proces i czy nie można zastosować jakiegoś uproszczenia? Dosyć problemowe jest bowiem ustalenie wartości energii przy małej istotności produkcji wyprodukowanej (zużytej).
Odpowiedź: Prowadzenie działalności wytwórczej w szczególności na własne potrzeby tylko na kontach 4 jest zadaniem trudnym.
Wartość nakładów na wyprodukowanie energii musi być ustalona pozaksięgowo. Można w tym wypadku skorzystać z uproszczenia wynikającego z art. 28 ust. 3 ustawy o rachunkowości polegającego na tym, że koszt wytworzenia odpowiada cenie sprzedaży podobnego lub takiego samego produktu pomniejszony o przeciętnie osiągany zysk.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się m.in.:
Polecamy też:
Faktoring w księgach rachunkowych sprawdź ewidencję księgową i wskazówki dotyczące rozliczeń
Czy umowę leasingu na sprzęt komputerowy trzeba ująć w bilansie
Karty przedpłacone – sprawdź skutki podatkowe i ewidencję księgową
Rezerwy na niewykorzystane urlopy - przykłady ewidencji księgowej
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.