korekta błędu

Korekta błędów w zatwierdzonym sprawozdaniu finansowym

Korekta błędów w zatwierdzonym sprawozdaniu finansowym. Przykłady, wskazówki

W księgach rachunkowych czasem zdarzają się błędy. Mogą one prowadzić do poważnych konsekwencji. Jakie są najczęściej popełniane błędy księgowe, jak je poprawić i co zrobić, aby zapobiegać w przyszłości nieprawidłowościom? Skorzystaj z praktycznej wiedzy na temat tego, jak skutecznie dokonywać korekt błędów w zatwierdzonym sprawozdaniu finansowym.

Zadbaj o procedury kontrolne w jednostce

Zrozumienie natury, przyczyn i skutków błędów w księgach rachunkowych jest kluczowe dla każdego przedsiębiorstwa dążącego do utrzymania transparentnej i rzetelnej dokumentacji finansowej. Odpowiednie zarządzanie ryzykiem oraz skuteczne procedury kontrolne stanowią fundamenty zapobiegania i rozwiązywania problemów księgowych, które mogą zagrozić stabilności i reputacji firmy.

Czasem jednak błąd księgowy może być niewidoczny dla odbiorcy sprawozdania finansowego. Najbardziej szczegółowa struktura sprawozdania (wg załącznika nr 1 do UoR) pozwala na stwierdzenie, czy błąd rzeczywiście zaistniał. Jednak patrząc na strukturę wg załącznika nr 4 pewne zmiany mogą być niewidoczne (przykładowo prezentacyjnie w aktywach trwałych niecelowe pomylenie pozycji inwestycje długoterminowe i należności długoterminowe będzie niewidoczne z punktu widzenia odbiorcy sprawozdania finansowego). Może być to także przesłanką do braku konieczności dokonywania korekty, jeżeli nie wystąpiły inne błędy lub pomyłki.

Czym jest błąd księgowy

Błąd księgowy to pominięcie lub nieprawidłowe rozpoznanie i ujęcie operacji gospodarczej w ewidencji. Przyczyn błędu może być kilka:

1)     pomyłka w kalkulacjach (arytmetyczna),

2)     brak właściwego zastosowania polityki rachunkowości,

3)     niedopatrzenie, często rozumiane jako brak dochowania należytej staranności,

4)     mylna interpretacja zdarzenia lub ich ciągu,

5)     oszustwo księgowe.

Produktem końcowym księgowań przez osobę, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, czy też zespół zarządzany przez ta osobę jest sprawozdanie finansowe, które może zostać zniekształcone.

Błąd wykryty przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego

Wiarygodność informacji o wykryciu błędu, a co za tym idzie ewentualnej korekcie sprawozdania finansowego może być uzależniona od momentu, w którym nieprawidłowość zostanie wykryta (przed zatwierdzeniem sprawozdania lub po zatwierdzeniu).

Oglądaj szkolenia online:

Najczęściej popełniane błędy w sprawozdaniach finansowych cz. 1

Najczęściej popełniane błędy w sprawozdaniach finansowych cz. 2

Sprawdź, jakie są zasady poprawiania błędów księgowych

W przypadku wystąpienia pierwszej sytuacji należy dokonać odpowiednich zapisów w księgach rachunkowych oraz ponownie sporządzić sprawozdanie finansowe. Odmiennie sposób postępowania będzie wyglądał, jeżeli sprawozdanie to zostało już zatwierdzone.

Przyjąć należy, że właściwa klasyfikacja faktu popełnienia błędu księgowego dotyczącego poprzedniego okresu obrachunkowego to:

1)     pominięcie i/lub brak prawidłowości w sprawozdaniach finansowych jednostki za poprzednie lata obrotowe,

2)     błędy wskazujące na istotne zniekształcenie danych w zatwierdzonych sprawozdaniach,

3)     błędy powodujące możliwość uznania ich za zaburzające zasadę wiernego i rzetelnego obrazu (ang. true and fair view) w myśl art. 4 ust. 1 UoR, powodujące zaburzenie jasności i rzetelności w odniesieniu do sytuacji majątkowej, finansowej, czy chociażby wyniku finansowego jednostki.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu:

  • Poznasz praktyczne wskazówki dotyczące identyfikacji, korekty i zapobiegania najczęściej występującym błędom księgowym;
  • Sprawdzisz, jak odróżnić błąd istotny od błędu nieistotnego;
  • Będziesz wiedzieć, jak należy postępować w przypadku wykrycia błędów, zarówno przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego, jak i po jego zatwierdzeniu, będziesz też wiedzieć, jakich dokonać zapisów księgowych.

Oglądaj szkolenia video:

10 błędów w bilansie – sprawdź, jak ich unikać

10 błędów w rachunku zysków i strat – wskazówki eksperta, jak ich unikać

 Błędy w sprawozdaniu finansowym – 15 wskazówek, jak ich unikać

Polecamy też:  

Zatwierdzanie sprawozdań finansowych 2023 oraz ich ogłaszanie – obowiązki i terminy. Praktyczny przewodnik

Niedopłaty składek ZUS: czynności i dokumenty korygujące

Pytanie:  Po kontroli z ZUS w 2013 r. została wykryta niedopłata z 2011 r składek ZUS i nadpłata składki zdrowotnej z umowy-zlecenia. Zleceniobiorca zatrudniony na umowę-zlecenie nie jest już naszym współpracownikiem. Nieprawidłowość została spowodowana błędnym oświadczeniem złożonym wnioskodawcy przez zleceniobiorcę odnośnie opłacania składek u innego pracodawcy. W związku z tym, że były zleceniobiorca nie zwróci nam tych składek, zleceniodawca zapłaci je do ZUS z własnych środków. Jakie dokumenty korygujące należy złożyć do ZUS ? Czy trzeba składać korektę do PIT-11 za 2011r. czy dopiero w momencie opłacenia do ZUS, czyli w roku następnym (do lutego 2014 r). Czy odsetki od zaległych składek zapłacone przez zleceniodawcę należy doliczyć do przychodu zleceniobiorcy i wykazać w PIT-11? Czy w Pit -11 należy wykazać kwotę składek ZUS opłaconych przez zleceniodawcę minus nadpłaconej składki zdrowotnej, koszty uzyskania przychodów? A co z kwotą podatku? Czy należy wykazywać ja w poz.58. (zaliczka pobrana przez płatnika). Na kim ciąży obowiązek zapłaty podatku. Czy od niezapłaconych składek ZUS należy naliczyć składki emerytalne i rentowe i zdrowotne, koszty uzyskania przychodów i podatek? Czy opłacone zaległe składki na ubezpieczenie społeczne i składka zdrowotna można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?