Niedopłaty składek ZUS: czynności i dokumenty korygujące

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 2 maja 2013
Pytanie:  Po kontroli z ZUS w 2013 r. została wykryta niedopłata z 2011 r składek ZUS i nadpłata składki zdrowotnej z umowy-zlecenia. Zleceniobiorca zatrudniony na umowę-zlecenie nie jest już naszym współpracownikiem. Nieprawidłowość została spowodowana błędnym oświadczeniem złożonym wnioskodawcy przez zleceniobiorcę odnośnie opłacania składek u innego pracodawcy. W związku z tym, że były zleceniobiorca nie zwróci nam tych składek, zleceniodawca zapłaci je do ZUS z własnych środków. Jakie dokumenty korygujące należy złożyć do ZUS ? Czy trzeba składać korektę do PIT-11 za 2011r. czy dopiero w momencie opłacenia do ZUS, czyli w roku następnym (do lutego 2014 r). Czy odsetki od zaległych składek zapłacone przez zleceniodawcę należy doliczyć do przychodu zleceniobiorcy i wykazać w PIT-11? Czy w Pit -11 należy wykazać kwotę składek ZUS opłaconych przez zleceniodawcę minus nadpłaconej składki zdrowotnej, koszty uzyskania przychodów? A co z kwotą podatku? Czy należy wykazywać ja w poz.58. (zaliczka pobrana przez płatnika). Na kim ciąży obowiązek zapłaty podatku. Czy od niezapłaconych składek ZUS należy naliczyć składki emerytalne i rentowe i zdrowotne, koszty uzyskania przychodów i podatek? Czy opłacone zaległe składki na ubezpieczenie społeczne i składka zdrowotna można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Pozostało jeszcze 79 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel