Podatnicy, dokonujący sprzedaży na rzecz osób prywatnych muszą ewidencjonować obrót na kasie rejestrującej. Jaki jest limit zwolnienia u przedsiębiorcy, który rozpoczął działalność gospodarczą w 2022 roku, a dopiero w sierpniu 2023 roku wystawił pierwszą fakturę dla osoby fizycznej? Sprawdźmy.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Biuro rachunkowe prowadzone w formie spółki a zwolnienie podmiotowe
Wybór zwolnienia podmiotowego na 2023 rok a obowiązek korekty
Poznaj nowości w kasach rejestrujących 2023. Zmienione przepisy już obowiązują
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
czy usługi kursu kwalifikowanego ochrony fizycznej trzeba instalować na kasie rejestrującej.
Polecamy też:
Świadczenie usług udzielenia korepetycji a kasa rejestrująca
Sprzedaż dla klienta indywidualnego spoza UE a kasa rejestrująca
Poznaj nowości w kasach rejestrujących 2023. Zmienione przepisy już obowiązują
Od 16 marca 2023 r. obowiązują zmiany w dwóch rozporządzeniach w sprawie kas rejestrujących. Zmiany dotyczą m.in. korygowania sprzedaży udokumentowanej paragonem. Sprawdź, co jeszcze zmieniło się w przepisach o kasach rejestrujących.
Stosowanie kas rejestrujących niezawierających drukarki w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług
Od 1 lutego 2023 r. istnieje bezwzględny obowiązek ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących usług: mycia, czyszczenia samochodów i podobnych usług (PKWiU 45.20.30.0) (zob. § 4 ust. 1 pkt 2 lit. m rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania). Obowiązek ten obejmuje również usługi świadczone w samoobsługowych i automatycznych myjniach samochodowych.
Stosowanie w takich przypadkach tradycyjnych, zawierających drukarkę kas rejestrujących, może być problematyczne.
Jak czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia wprowadzającego zmiany do rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących, „(…) charakterystyczna dla tego typu działalności podatność urządzeń na wilgoć i warunki pogodowe utrudniałaby stosowanie tradycyjnego wydruku, wpływała negatywnie na trwałość elementów konstrukcyjnych (drukarki) i powodowała konieczność częstszego serwisowania urządzeń”.
Polecamy też:
Świadczenie usług udzielenia korepetycji a kasa rejestrująca
Czy szkoła tańca jest zwolniona z kasy fiskalnej
Czy usługi myjni trzeba ewidencjonować na kasie rejestrującej
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy e-szkolenie:
Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy w sytuacji gdy na żądanie klientów wystawiają e-faktury dokumentujące sprzedaż zaewidencjonowaną za pomocą kasy, muszą przechowywać papierowe paragony dokumentujące te transakcje. Chodzi o sytuacje, gdy kopia paragonu jest przechowywana w pamięci fiskalnej kasy. W tej sprawie wypowiedział się organ podatkowy. Poznaj jego stanowisko i sprawdź komentarz eksperta.
Omawiana interpretacja indywidualna z 29 sierpnia 2022 r. (0111-KDIB3-2.4012.373.2022.1.MN) została wydana przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na wniosek spółki prowadzącej sprzedaż na rzecz osób prywatnych przez sklep internetowy, a więc wysyłkowo.
Sprzedaż ta jest przez spółkę dokumentowana paragonami oraz wystawianymi w formie elektronicznej i doręczanymi klientom drogą elektroniczną fakturami (zgodnie bowiem z regulaminem sprzedaży, każdy z klientów spółki wyraża żądanie wystawienia faktury VAT do paragonu i doręczenia mu tej faktury poprzez konto klienta). Każda z faktur wystawionych przez spółkę do paragonu posiada referencję do paragonu (poprzez numer zamówienia) i jest możliwość powiązania tej faktury z paragonem wystawionym przez spółkę (poprzez numer zamówienia).
Spółka chciała, aby paragony, do których wystawione zostały faktury, były niszczone, zaś ich kopie były przechowywane w pamięci kasy rejestrującej. Spółka zapytała dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, czy takie postępowanie jest dopuszczalne.
Spółka uważała, żetylko w przypadku dotyczących sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej faktur wystawianych w formie papierowej ustawodawca nakazał dołączanie do faktury paragonów dokumentujących daną sprzedaż (zob. art. 106h ust. 1 ustawy o VAT), który to obowiązek niejako determinuje obowiązek przechowywania paragonów w formie papierowej.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Zgubiony paragon a wystawiona faktura do sprzedaży zaewidencjonowanej za pomocą kasy rejestrującej
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.