Właśnie pojawił się projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług. Ministerstwo Finansów w związku z ogromną ilością problemów interpretacyjnych, postanowiło wprowadzić zmiany w JPK_VAT. Już teraz jednak wiemy, że prościej nie będzie. Wiele problemów dotykać będzie biura rachunkowe, które w związku z nowelizacją będą obarczone dodatkowymi obowiązkami. Poznaj szczegóły zmian w zakresie JPK_VAT.
Resort finansów postanowił uprościć JPK_VAT. UWAGA! Zmiany dotyczą m.in. wprowadzenia możliwości zbiorczego wykazywania paragonów z NIP do kwoty 450 zł, a także wprowadzenie progu kwotowego do oznaczania transakcji TP.
25 marca br. upływa termin na spełnienie obowiązków sprawozdawczych wobec urzędów skarbowych. Trzeba złożyć m.in.: JPK_V7, VAT-8 oraz PSD-1. Dowiedz się więcej.
Ministerstwo finansów przekazało ważną informację dla podatników dokonujących transakcji z podmiotami w Irlandii Północnej, dotyczącą stosowania kodów w JPK.
„TP” stosuje się w ewidencji VAT oraz w części ewidencyjnej nowego pliku JPK_VAT do oznaczania transakcji stanowiących sprzedaż w przypadku istnienia powiązań między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą. W praktyce pojawia się sporo niejasności w tym zakresie.
Podatnik nie ma obowiązku prowadzenia sprzedaży dla osób fizycznych w kasie fiskalnej (sprzedaż internetowa), a każdej z nich wystawia fakturę. Jak ujmować te faktury w nowym JPK_VAT?
Obowiązek oznaczania w JPK_VAT dostawy towarów należących do grupy GTU_01 dotyczy wyłącznie dostawy napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia. Oznaczenie to nie ma więc zastosowania w przypadku sprzedaży produktów takich jak np. perfumy, kosmetyki czy też płyny do dezynfekcji, a więc produktów zawierających w swoim składzie alkohol skażony, tj. alkohol nieprzeznaczony do spożycia.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip