Resort finansów opublikował zmiany w rozporządzeniu w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług. Projekt ten przewiduje zmiany w zakresie danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług, a więc pośrednio w treści nowego pliku JPK_VAT. Zmiany mają wejść w życie 1 lipca 2021 r.
Ministerstwo finansów poinformowało o aktualizacji certyfikatu SSL środowiska testowego usługi JPK.
Trwają prace nad zmianami w JPK VAT. Projekt reguluje kwestię zbiorczego wykazywania faktur uproszczonych w JPK_VAT oraz faktur wystawianych w formie biletu jednorazowego. Nowa wersja projektu uchyla przepisy dotyczące stosowania oznaczenia „MPP”. Pojawi się też kilka nowych oznaczeń, co wynika ze zmian dotyczących VAT e-commerce.
Z przedstawionego przez Ministerstwo Finansów w połowie maja 2021 r. projektu zmiany rozporządzenia dotyczącego „nowego JPK” wynikają zmiany w zakresie wykazywania transakcji w JPK_VAT (ewidencja + deklaracja). Poznaj szczegóły.
Ułatwienie wywiązywania się z obowiązków ewidencyjnych – taki jest cel zmian dotyczących JPK_VAT. Właśnie pojawiła się nowa wersja projektu dotyczącego zmian w pliku JPK_VAT. Projekt reguluje kwestię zbiorczego wykazywania faktur uproszczonych w JPK_VAT oraz faktur wystawianych w formie biletu jednorazowego. Nowa wersja projektu uchyla przepisy dotyczące stosowania oznaczenia „MPP”. Pojawi się też kilka nowych oznaczeń, co wynika ze zmian dotyczących VAT e-commerce.
Pytanie: Z przepisów dotyczących deklaracji podatkowych wynika, że w okresie zawieszenia działalności podatnik nie musi składać deklaracji za okres zawieszenia, chyba że w okresie zawieszenia pojawiają się u niego zdarzenia, które w deklaracji należałoby ująć. Czy nie trzeba zatem składać deklaracji zerowych w czasie zawieszenia działalności i nie ma więc obowiązku wysyłania zerowego JPK deklaracyjnego.
Z przedstawionego przez Ministerstwo Finansów w połowie marca 2021 r. projektu zmiany rozporządzenia dotyczącego „nowego JPK” wynika, iż przygotowano pewne propozycje w zakresie wykazywania transakcji w JPK_VAT (ewidencja + deklaracja). Część z projektowanych zmian jest odbierana pozytywnie, tj. jako pewne uproszczenia. Inne niestety budzą pewne obawy.
Przedsiębiorca zajmuję się handlem zbożem. Kupujący płacą mu zaliczki na poczet zakupu towaru, a podatnik wystawia im fakturę zaliczkową. Towar odbierają w ciągu kilku miesięcy. Na koniec każdego miesiąca podatnik wystawia im fakturę rozliczającą część faktury zaliczkowej. Faktura ta jest zerowa. Czy powinna być ona ujęta w pliku JPK_V7? Analogiczna sytuacja dotyczy faktur zakupu. Otrzymując fakturę zerową rozliczającą wpłaconą przez podatnika zaliczkę czy powinien on ją wykazywać w pliku JPK_V7.
Nowy plik JPK_VAT obowiązuje od kilku miesięcy, jednak to w praktyce pojawia się wiele problemów. Sporo trudności sprawia chociażby kwestia oznaczenia transakcji powiązanych „TP”. Ale to nie jedyne trudności, z jakimi borykają się podatnicy. Problematyczne jest też rozliczanie korekt po zmianie przepisów.
Z przedstawionego przez Ministerstwo Finansów w połowie marca 2021 roku projektu zmiany rozporządzenia dotyczącego „nowego JPK” wynika, że przygotowano pewne propozycje w zakresie wykazywania transakcji w JPK_VAT (ewidencja + deklaracja). Część z projektowanych zmian jest odbierana pozytywnie, tj. jako pewne uproszczenia. Inne niestety budzą pewne obawy.
Resort finansów postanowił uprościć JPK_VAT. Zmiany dotyczą m.in. wprowadzenia możliwości zbiorczego wykazywania paragonów z NIP do kwoty 450 zł. Eksperci uważają, że niektóre wprowadzane zmiany przysporzą księgowym więcej pracy.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip