Podatnik, który zakończył prowadzenie działalności i został wykreślony z rejestru podatników VAT, może skorygować złożoną w przeszłości deklarację. Jest to możliwe, jeżeli nie przedawniło się zobowiązanie. Wynika to z interpretacji zmieniającej szefa Krajowej Administracji Skarbowej z 30 września 2024 r. (nr DOP8.8013.2.2024). Sprawdź praktyczne skutki interpretacji.
Deklaracje podatkowe, w tym deklaracje VAT (obecnie najczęściej składane w formie części deklaracyjnej pliku JPK_VAT) składane przez podatników mogą być korygowane. Najczęściej korekta wynika z błędu w treści złożonej deklaracji VAT albo z chęci skorzystania z prawa do odliczenia w drodze korekty deklaracji VAT (zob. art. 86 ust. 13 i 13a ustawy o VAT). Skorygowanie deklaracji polega na złożeniu deklaracji korygującej. Obecnie nie trzeba dołączać do pisemnego uzasadnienia przyczyn korekty (art. 81 § 1 i 2 Ordynacji podatkowej).
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Korekta faktur zbiorczych z rabatem dla centralnego płatnika
Zwolnieniu z cła podlega import m.in. artykułów pierwszej potrzeby (np. artykułów żywnościowych, lekarstw, odzieży, pościeli) przeznaczonych do nieodpłatnej dystrybucji wśród osób potrzebujących przez organizacje państwowe lub uprawnione organizacje charytatywne lub dobroczynne. Zwolnienie z VAT obejmuje zaś import m.in. leków, odzieży, środków spożywczych przez organizacje społeczne lub jednostki organizacyjne statutowo powołane do prowadzenia działalności charytatywnej lub do realizacji pomocy humanitarnej.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
0% VAT i rozliczenia podatków dochodowych w związku z pomocą dla powodzian - przykłady
0% stawka VAT na wsparcie powodzian - jakie warunki trzeba spełnić
Pomoc ZUS dla firm z terenów objętych stanem klęski żywiołowej
Pomoc dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku podtopienia, zalania, powodzi po ulewach
Skutki zdarzeń losowych w podatkach i w księgach rachunkowych
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.