deklaracja VAT

Terminy zwrotu VAT

Sprawdź, jakie są aktualne terminy zwrotu VAT

Polski Ład podatkowy to przede wszystkim zmiany w podatkach dochodowych. Ale trzeba też pamiętać o wielu zmianach w VAT. I tak od 2022 roku podatnicy mogą skorzystać  z nowych terminów zwrotu VAT: 15- i 40-dniowym. Aby jednak podatnik otrzymał zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w przyśpieszonym terminie, trzeba spełnić wiele warunków. Skorzystaj z praktycznego zestawienia terminów zwrotu VAT.

Kiedy przysługuje zwrot VAT

Zwrot nadwyżki podatku VAT następuje na wniosek podatnika, w terminie wskazanym w deklaracji VAT. Zasadniczo bieg terminu, rozpoczyna się z dniem wpływu deklaracji VAT do urzędu skarbowego.

Jeżeli zwrot VAT wynika z korekty deklaracji, to rozpoczęcie biegu terminu zwrotu ma miejsce z dniem wpływu korekty VAT, a nie z dniem wpływu pierwotnej deklaracji do urzędu skarbowego.

Zobacz też:

Szybki zwrot nadpłaty PIT i VAT dzięki usłudze AUTO ZWROT

Wykazanie nadwyżki VAT do zwrotu na rachunek VAT

Potwierdza to wyrok NSA z 21 września 2011 r., sygn. akt I FSK 1398/10. Sąd wskazał: „Termin 60-dniowy na zwrot różnicy podatku od złożenia rozliczenia przez podatnika został przewidziany dla każdego rozliczenia przedłożonego organowi podatkowemu za dany okres przez podatnika, zatem również - korekty.

Korekta deklaracji podatkowej, która zmienia pierwotną treść złożonej deklaracji, stanowi w swojej istocie rozliczenie o nowym brzmieniu. Zatem termin 60-dniowy musi biec od jej złożenia, ponieważ będąc oświadczeniem o nowym brzmieniu, nie tylko w zakresie danego rozliczenia, ale również woli otrzymania zwrotu różnicy podatku w wysokości wyższej od wskazanej w uprzednio złożonej deklaracji, nie może działać wstecz.”

Jakie są warunki zwrotu VAT w terminie 15 dni

Urząd skarbowy jest zobowiązany zwrócić różnicę podatku w terminie 15 dni, licząc od dnia:

1)         w którym upłynął termin do złożenia deklaracji, w przypadku złożenia:

a)         deklaracji, w której podatnik wykazał zwrot różnicy podatku,

b)        korekty deklaracji, w której podatnik wykazał zwrot różnicy podatku, jeżeli jej złożenie nastąpiło przed upływem terminu do złożenia deklaracji;

2)         złożenia korekty deklaracji, w której podatnik wykazał zwrot różnicy podatku, jeżeli jej złożenie nastąpiło po upływie terminu do złożenia deklaracji.

Zatem w przypadku 15-dniowego terminu zwrotu VAT, termin na zwrot liczymy nie od dnia złożenia deklaracji, a zasadniczo od dnia, w którym upłynął termin do złożenia deklaracji.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu:

  • dowiesz się, jakie są warunku zwrotu VAT;
  • będziesz wiedzieć, jakie są obecnie terminy zwrotu VAT;
  • upewnisz się, jakie są nowe terminy zwrotu VAT od 2022 roku;
  • poznasz warunku zwrotu VAT w terminie 15-dniowym, 40-dniowym i inne.
  • będziesz miał praktyczne zestawienie wszystkich aktualnych terminów zwrotu VAT.
Od 1 lipca 2022 r. zmiany w VAT od działań obronnych

Od 1 lipca 2022 r. zmiany w VAT od działań obronnych

W dniu 21 kwietnia 2022 r. do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Zmiany dostosowują do ustawy o VAT unijne przepisy w sprawie rozliczania VAT od działań obronnych realizowanych w ramach unijnej wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony. Poznaj szczegóły zmian dotyczących rozliczania VAT od działań obronnych.

Zmiany przewidywane tym projektem mają na celu implementację dyrektywy Rady (UE) 2019/2235 z 16 grudnia 2019 r. zmieniającej dyrektywę 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej i dyrektywę 2008/118/WE w sprawie ogólnych zasad dotyczących podatku akcyzowego w odniesieniu do działań obronnych w ramach Unii. Zmiany

Zmiany w zakresie przemieszczeń towarów przez siły zbrojne stanowiących nietransakcyjne WNT

Do wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów (dalej: WNT) może dochodzić nie tylko na skutek dokonywanych zakupów, ale również na skutek przemieszczania towarów między państwami członkowskimi. Są to tzw. nietransakcyjne WNT.

Obecnie do nietransakcyjnych WNT może również dochodzić na skutek przemieszczenia towarów przez siły zbrojne Państw-Stron Traktatu Północnoatlantyckiego (dalej: siły zbrojne NATO) lub przez towarzyszący im personel cywilny z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, w przypadku gdy towary nie zostały przez nich nabyte zgodnie ze szczególnymi zasadami regulującymi opodatkowanie podatkiem od wartości dodanej na krajowym rynku jednego z państw członkowskich dla sił zbrojnych NATO. Jest tak, jeżeli import tych towarów nie mógłby korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 45 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT (art. 11 ust. 2 ustawy o VAT).