Warunki szkodliwe ślusarza

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Dodano: 4 kwietnia 2011
Pytanie:  Pracownik w latach 90. był zatrudniony w naszym zakładzie na stanowisku ślusarz, spawacz i świadczył prace przez 8 godzin dziennie, wykonując różne prace w miarę potrzeb pracodawcy - w tym spawanie. Obecnie pracownik zgłosił się do byłego zakładu pracy w celu uzyskania od nas zaświadczenia, iż pracował w warunkach szkodliwych. Odmówiliśmy wystawienia ww. dokumentu argumentując, iż:
  • nie świadczył pracy, jako spawacz przez 8 godzin dziennie,
  • hala produkcyjna nie miała wydzielonego samodzielnego stanowiska spawacza (obok znajdowały się stanowiska ślusarskie, tokarskie itp),
  • wg pracownika bhp i jego oceny stanowisk nie są one kwalifikowane do warunków szkodliwych.
Czy mamy rację odmawiając wystawienia zaświadczenia?
Odpowiedź: 

Państwa pytanie jest nieprecyzyjne. Zakładam, więc, że pracownik wystąpił z wnioskiem o zaświadczenie, że pracował w warunkach szczególnych, a nie w warunkach szkodliwych. To przepracowanie odpowiedniego czasu w warunkach szczególnych a nie szkodliwych uprawnia pracownika do ubiegania się o przyznanie emerytury pomostowej. I pewnie o taką sytuację - to jest o zaświadczenie na potrzeby ubiegania się o emeryturę pomostową - chodzi w pytaniu.

Przepisy o emeryturach pomostowych stanowią, że za pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach uważa się pracowników wykonujących po dniu wejścia w życie ustawy, w pełnym wymiarze czasu pracy, prace związane z czynnikami ryzyka, które z wiekiem mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia, wykonywane w szczególnych warunkach środowiska pracy, determinowanych siłami natury lub procesami technologicznymi, które mimo zastosowania środków profilaktyki technicznej, organizacyjnej i medycznej stawiają przed pracownikami wymagania przekraczające poziom ich możliwości, ograniczony w wyniku procesu starzenia się jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego, w stopniu utrudniającym ich pracę na dotychczasowym stanowisku; których wykaz określa załącznik nr 1 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. z 2008 r. nr 237, poz. 1656), dalej: up.

Natomiast odnośnie pracy w warunkach szczególnych w latach 90. ubiegłego wieku, ustawa o emeryturach pomostowych stanowi, że za pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze uważa się również osoby wykonujące przed dniem wejścia w życie ustawy prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 up lub art. 32 i art. 33 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm.), dalej ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Na podstawie art. 32 ust. 4 ustawy o emeryturach i rentach z FUS zostało wydane rozporządzenie w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, w myśl którego okresami pracy uzasadniającymi prawo do świadczeń na zasadach określonych w rozporządzeniu są okresy, w których praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku pracy.

Jeżeli więc pracownik nie spełniał tego warunku - nie ma podstawy do ubiegania się o zaświadczenie.

Oczywiście w razie sporu pomiędzy pracownikiem, a pracodawcą organem właściwym do jej rozstrzygnięcia jest na początek ZUS, a ewentualnie na dalszym etapie sąd pracy i ubezpieczeń.

Tekst opublikowany: 

29 marca 2011 r.

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Prawnik, autorka opracowań z zakresu prawa pracy. Od 1998 r. była głównym specjalistą w Departamencie Prawa Pracy, w Ministerstwie Pracy i Polityki Od 2003 r. pracowała w Wydziale Legislacji Departamentu Prawa Pracy. Uczestniczyła w pracach legislacyjnych w MPiPS i Parlamencie. Absolwentka Podyplomowego Studium Zbiorowych Stosunków Pracy i Zasobów Ludzkich, w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych prowadzonego na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Obecnie prowadzi swoją firmę doradczą oraz prowadzi szkolenia z tematyki prawa pracy dla działów kadr, osób zarządzających oraz związków zawodowych, w szczególności z czasu pracy, dokumentacji pracowniczej, zgodnego z prawem zatrudniania i zwalniania pracowników, podnoszenia kwalifikacji zawodowych uprawnień rodzicielskich, problematyki pracy tymczasowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz