Upewnij się, jaki był wymiar czasu pracy w listopadzie po wprowadzeniu dodatkowego święta

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 3 grudnia 2018
Pytanie:  Ile wynosi wymiar czasu pracy w listopadzie 2018 r.? Czy uwzględniamy dodatkowy dzień wolny – 12.11.2018 r.?
Odpowiedź: 

Wymiar czasu pracy w listopadzie 2018 r. wynosi 160 godzin.

Wprowadzenie nowego święta z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - 12 listopada 2018 r. wywołało konieczność przeliczenia wymiaru czasu pracy na ten miesiąc. Pierwotnie wymiar ten wynosił 168 godzin, gdyż wystąpiło tylko jedno święto 1 listopada, w innym dniu niż niedziela. Dodatkowe święto obniżyło jednak ten wymiar o kolejne 8 godzin.

Ostatecznie w wyniku rekalkulacji w listopadzie 2018 r. przypada do przepracowania łącznie 20 dni tj. 160 godzin. Jest to tzw. nominał czasu pracy obliczony zgodnie z art. 130 kodeksu pracy. Uwzględniając dobową i tygodniową normę, wymiar dla przyjętego przez pracodawcę okresu rozliczeniowego ustala się:

  1. mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie
  2. dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.
Jednak każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Zatem, listopadowy wymiar ulega obniżeniu o 16 godzin, bo mamy dwa święta - 1 listopada i 12 listopada:

(40 godzin x 4 tygodnie przypadające w listopadzie) + (2 dni x 8 godz. tzw. wystające) - 16 godz. z tytułu świąt = 160 godz.

Tak ustalony wymiar czasu pracy ulega w okresie rozliczeniowym obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy.

  • art. 130 Kodeksu pracy,
  • ustawa z 7 listopada 2018 r. o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. poz. 2117).
Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz