Zmiana została wprowadzona ustawą z 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2024 r. poz. 1965). Jej celem jest uaktualnienie przepisu dotyczącego ograniczeń handlu w dni ustawowo wolne od pracy, w wyniku rozszerzenia katalogu dni wolnych od pracy o dzień 24 grudnia (Wigilia Bożego Narodzenia). Wspomniany dzień został objęty zakazem handlu. (zmieniony art. 1519b).
Inaczej niż w ubiegłym roku, pracownicy zaraz po święcie 11 listopada br. i jednocześnie 3 dniowej przerwie wrócą do pracy, a sklepy będą otwarte.
W listopadzie występują dwa dodatkowe dni wolne z tytułu świąt. Sprawdź, ile dni czy też godzin pracownik ma w tym miesiącu do przepracowania i jak prawidłowo rozliczyć czas pracy, jeśli pracował w święto.
Od 1 marca 2018 r. obowiązuje w Polsce ustawa z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Przepisy tej ustawy przewidują stopniowe wygaszanie handlu oraz wykonywanie czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta. Dotyczy to sklepów, galerii handlowych. W listopadzie 2018 r. do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni. Co wprowadza? Przeczytaj tekst i dowiedz się więcej na ten temat. Sprawdź ponadto na przykładzie jak będzie wyglądał handel w wigilię oraz w 2019 roku.
Sejm przyjął poprawki Senatu, który m.in. zaproponował, aby dzień 12 listopada br. był także dniem wolnym w placówkach handlowych. Ustawa została podpisana przez Prezydenta RP. Zatem czeka nas kolejny długi weekend tym razem z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip