Czy należy się inny dzień wolny za święto 12 listopada

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 20 listopada 2018
Pytanie:  Czy pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim w dniu 12 listopada 2018 r., ogłoszonym jako Święto Narodowe, należy się dzień wolny w innym terminie?
Odpowiedź: 

Nie, nie trzeba w tym przypadku udzielać innego dnia wolnego.

Ustanowienie 12 listopada 2018 r. dniem świątecznym wolnym od pracy wywołało konieczność przeliczenia wymiaru czasu pracy na ten miesiąc. Pierwotnie wymiar ten wynosił 168 godzin, gdyż wystąpiło tylko jedno święto 1 listopada, w innym dniu niż niedziela. Dodatkowe święto obniżyło jednak ten wymiar o kolejne 8 godzin.

Ostatecznie w wyniku rekalkulacji w listopadzie 2018 r. przypada do przepracowania łącznie 20 dni tj. 160 godzin. Jest to tzw. nominał czasu pracy obliczony zgodnie z art. 130 Kodeksu pracy. Uwzględniając dobową i tygodniową normę, wymiar dla przyjętego przez pracodawcę okresu rozliczeniowego ustala się:

  1. mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie
  2. dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.
Jednak każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Zatem, listopadowy wymiar ulega obniżeniu o 16 godzin, bo mamy dwa święta – 1 listopada i 12 listopada:

(40 godzin x 4 tygodnie przypadające w listopadzie) + (2 dni x 8 godz. tzw. wystające) – 16 godz. z tytułu świąt = 160 godz.

Tak ustalony wymiar czasu pracy ulega w okresie rozliczeniowym obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy.

Zatem, dla pracownika chorującego ustalony, wyjściowy wymiar czasu pracy ulega jeszcze obniżeniu o liczbę dni choroby, ale przypadających na dni dla niego robocze. Jeśli choroba pracownika przypadła w święto 12 listopada, wówczas nie ma konieczności oddawania innego dnia wolnego. Ustawowy wymiar czasu pracy tj. 160 godzin będzie się bowiem zgadzał z wymiarem wynikającym z faktycznej pracy pracownika (też 160 godzin jeśli pracownik był chory tylko w ten jeden dzień). Ustalając liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności, jaka pomniejsza wymiar pracownika, bierzemy pod uwagę tylko dni wyznaczone w tym okresie do pracy, a więc nie te świąteczne.

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz