Rekompensowanie pracy świadczonej w niedzielę połączonej z podróżą służbową

Autor: Bartosz Miszewski

Dodano: 8 września 2010
Pytanie:  Zatrudniony na umowę o pracę pracownik pracuje 5 dni w tygodniu, 8 godzin dziennie od 7.15-15.15 w miesięcznym okresie rozliczeniowym czasu pracy. W dniu 27 czerwca 2010 r. (niedziela) został wysłany w podróż służbową na targi celem promowania stowarzyszenia (stowarzyszenie posiada własne stoisko). Podróż służbowa trwała od 6.30 wyjazd z miejsca zamieszkania - targi 7.30 - 15.00 - powrót do domu 15.20-16.10. Pracownik jechał własnym samochodem (ma podpisaną umowę na korzystanie z prywatnego samochodu do celów służbowych). Czy oprócz diety i zwrotu kosztów podróży według stawki za jeden kilometr, pracownikowi przysługuje dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego czy raczej zwrot za nadgodziny? Nadmieniam, że firma nie posiada regulaminu pracy.
Odpowiedź: 

Jeżeli pracownik, o którym mowa w pytaniu nie wiózł na targi innych pracowników pracodawcy, oprócz świadczeń związanych z podróżą służbową (diety, zwrot kosztów podróży samochodem prywatnym) należy mu udzielić do końca okresu rozliczeniowego dnia wolnego od pracy (za pracę w niedzielę) oraz wypłacić wynagrodzenie wraz z 100% dodatkami za 5 minut. W przypadku nie udzielenia dnia wolnego pracownikami trzeba będzie wypłacić wynagrodzenie wraz z 100% dodatkami za 8 godzin i 5 minut.

1. Za pracę w niedzielę - dzień wolny lub ewentualnie wynagrodzenie wraz z 100 % dodatkami

Za pracę w niedzielę pracownik powinien w pierwszej kolejności otrzymać dzień wolny, który powinien być udzielony w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po przepracowanej niedzieli, a gdy nie ma takiej możliwości - do końca okresu rozliczeniowego. Jeżeli w tym terminie, (czyli do końca okresu rozliczeniowego) dzień wolny nie zostanie udzielony - pracownikowi będzie przysługiwało za każdą godzinę pracy w niedzielę, oprócz normalnego wynagrodzenia, dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia.

Cały dzień wolny należy się zarówno, gdy pracownik przepracował w niedzielę 8 godzin jak i mniej (np. 2, 3 czy 4).

Natomiast w sytuacji, gdy praca w niedzielę była wykonywana dłużej niż przez 8 godzin, powstają nadgodziny dobowe. W takim przypadku, oprócz udzielenia dnia wolnego, pracodawca musi jeszcze zrekompensować te nadgodziny. Jeśli więc pracownik pracował w niedzielę np. przez 10 godzin - to oprócz dnia wolnego - pracownik nabędzie prawo do wynagrodzenia wraz z 100 % dodatkami za 2 godziny.

2. Czas podróży służbowej to czas pracy - ale tylko w rozkładowych godzinach pracy pracownika

Jeżeli pracownik wykonuje powierzone mu zadania poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy - mamy do czynienia z podróżą służbową. Zasadą jest, że czas podróży służbowej pracownika zgodny z obowiązującym go rozkładem czasu pracy zalicza się do czasu pracy, natomiast odbywanie podróży służbowej, poza obowiązującym pracownika rozkładem czasu pracy, nie jest uznawane za czas pracy. Pracodawca nie jest, zatem zobowiązany do wypłacania pracownikowi za ten okres dodatkowego wynagrodzenia ani też do udzielenia czasu wolnego.

Zdaniem SN: Czas dojazdu i powrotu z miejscowości stanowiącej cel pracowniczej podróży służbowej oraz czas pobytu w tej miejscowości nie są pozostawaniem do dyspozycji pracodawcy w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 § 1 Kodeksu pracy), lecz w zakresie przypadającym na godziny normalnego rozkładu czasu pracy podlegają wliczeniu do jego normy (nie mogą być od niej odliczone), natomiast w zakresie wykraczającym poza rozkładowy czas pracy mają w sferze regulacji czasu pracy i prawa do wynagrodzenia doniosłość o tyle, o ile uszczuplają limit gwarantowanego pracownikowi czasu odpoczynku (wyrok Sądu Najwyższego z 23 czerwca 2005 r., II PK 265/04, OSNP 2006/5-6/76).

PRZYKŁAD
Pracownik w niedzielę został wysłany do innej miejscowości na targi. Wyjechał z miejsca zamieszkania własnym samochodem o godz. 6.30, a na miejsce oddelegowania przybył o godz. 7.30. Od godz. 7.30 do 15.20 pracownik świadczył pracę (przyjęłam, że czas od godz. 15.00 - czyli od momentu zakończenia targów do godz. 15.20 też jest czasem pracy - pracownik musiał, bowiem wykonywać czynności związane np. z zamknięciem stoiska). Od godz. 15.20 do godz. 16.10 pracownik wracał do domu. Z uwagi na to, że pracownik zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy zaczyna pracę o godz. 7.15 i kończy o godz. 15.15 - podróży służbowej poza rozkładowym czasem pracy, czyli od godz. 6.30 do godz. 7.15 oraz od godz. 15.20 do godz. 16.10 nie zaliczymy do czasu pracy i za ten czas, oprócz należności związanych ze zwrotem kosztów podróży służbowej, pracownikowi nie będą przysługiwały żadne inne świadczenia.

Tak, więc pracownikowi, o którym mowa w pytaniu należy udzielić dnia wolnego od pracy (za pracę w niedzielę) do końca okresu rozliczeniowego oraz wypłacić wynagrodzenie wraz z 100% dodatkami za 5 minut pracy (od godz. 15.15 do godz. 15.20). W przypadku nie udzielenia dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego pracownikowi należy wypłacić wynagrodzenie wraz z 100% dodatkami za 8 godzin i 5 minut.

Gdyby natomiast pracownik, o którym mowa w pytaniu wiózł na targi swoim samochodem jeszcze innych pracowników pracodawcy, wówczas cały czas delegacji należałoby zaliczyć, jako czas pracy, czyli pracownikowi należałoby zrekompensować wszystkie godziny, które wykraczałyby poza rozkładowy czas pracy pracownika. W przedstawionym stanie faktycznym pracownikowi należałoby udzielić dnia wolnego oraz wypłacić wynagrodzenie wraz z 100 % dodatkami za 1 godzinę i 40 minut lub ewentualnie (w przypadku nie udzielenia dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego) wypłacić wynagrodzenie wraz z 100 % dodatkami za 9 godzin i 40 minut.

- art. 775 § 1; art. 129 § 1; art. 1511 § 1 pkt 1 lit. b i art. 15111 § 1 pkt 2, § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn zm.),
- § 2, § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. nr 236, poz. 1990 z późn.zm.).
Tekst opublikowany: 

8 września 2010 r.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz