Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z pracownicą powracającą z urlopu wychowawczego

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Dodano: 15 kwietnia 2015
Pytanie:  Pracownica wraca z urlopu wychowawczego w maju 2015 r. Po powrocie dostanie wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. Pracownica będzie miała zastosowany skrócony okres wypowiedzenia. Stanowisko na którym pracowała zostało obsadzone przez inną osobę, która ma zakres czynności zwiększony o inne zadania, których nie wykonywała pracownica przed urlopem wychowawczym. Niestety, ale w firmie nie ma stanowiska równorzędnego dla pracownicy powracającej i odpowiadającej jej wykształceniu. Czy w wypowiedzeniu należy podać powód wypowiedzenia – likwidacja stanowiska pracy? Jaką kwotę wynagrodzenia należy zastosować przy obliczeniu wynagrodzenia na wypowiedzeniu? Nadmieniam, że wynagrodzenie jakie miała pracownica przed urlopem wychowawczym w 2010 r. to: podstawa – 1.600 zł, do tego dodatkowo – premia, która była wypłacana jako procent przekroczenia planu sprzedaży w stosunku do wykonania sprzedaży za dany miesiąc razy podstawa wynagrodzenia. Po powrocie takie ustalenie nie jest możliwe ponieważ pracownik na wypowiedzeniu nie będzie świadczył pracy, gdyż chcemy zastosować skrócony okres.

Pozostało jeszcze 79 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (9.00 zł netto) »Przez SMS (10.00 zł netto) »
Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Radca prawny. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Specjalizuje się w prawie pracy, w szczególności w zagadnieniach związanych z tworzeniem umów i dokumentów związanych ze stosunkiem pracy, a także czasem pracy, zgodnym z prawem zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, uprawnieniami rodzicielskimi. Posiada bogate doświadczenie w reprezentowaniu zarówno pracowników, jak i pracodawców w sporach pracowniczych przed sądami pracy.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

© PortalFK.pl
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel