Pracownica złożyła wypowiedzenie. Ile dni urlopu okolicznościowego i wypoczynkowego jej udzielić

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Dodano: 28 maja 2018
Pytanie:  Dnia 23 października 2017 r. została podpisana umowa o pracę na 3 miesięczny okres próbny, a po jej upływie została zawarta na czas nieokreślony (odpowiedni zapis w umowie został zawarty). Dnia 30 kwietnia 2018 r. pracownica złożyła wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem 1 miesięcznego okresu wypowiedzenia. W trakcie roku (luty 2018 r.) złożyła wniosek o urlop okolicznościowy na dni 30 maja 2018 r. oraz 1 czerwca 2018 r. Ślub bierze 31 maja 2018 r. Ile jej się należy urlopu okolicznościowego na własny ślub, urlopu wypoczynkowego za 2018 r.? Czy musi go wykorzystać, czy może otrzymać ekwiwalent na urlop okolicznościowy, oraz wypoczynkowy?
Odpowiedź: 

Pracownicy w związku ze ślubem przysługują 2 dni urlopu okolicznościowego.

Jaki wymiar urlopu okolicznościowego?

Zgodnie z § 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy w wymiarze:

  • 2 dni - w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy;
  • 1 dzień - w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.
Wykorzystanie urlopu nie musi odbyć się w dniu, kiedy wypada np. ślub, można skorzystać z niego w inny dzień, o ile będzie bezpośrednio związany z wydarzeniem, który uprawnia do urlopu.

I tak, pracownik może go wykorzystać na załatwienie spraw związanych z dekoracją sali ślubnej. Natomiast, w przypadku, gdy pracownik np. wykorzystał dwa dni urlopu na przygotowania związane ze ślubem, a sama uroczystość z jakiegoś powodu się nie odbyła, nie spełnia on tym samym uprawnień do skorzystania z urlopu okolicznościowego i w takiej sytuacji musi wziąć urlop wypoczynkowy. Jeżeli tego nie zrobi, jego nieobecność w pracy będzie usprawiedliwiona, ale niepłatna.

Wynagrodzenie za urlop okolicznościowy jest tak samo liczone, jak w przypadku urlopu wypoczynkowego. Wobec tego, możliwe jest udzielenie pracownicy urlopu okolicznościowego na dzień 31 maja 2018 r., jednakże w związku ze złożeniem wypowiedzenia – w dniu 1 czerwca 2018 r. pracownica nie będzie już zatrudniona u Państwa, wobec czego nie będzie mogła w tym dniu otrzymać urlopu okolicznościowego, bowiem umowa ulegnie rozwiązaniu z dniem 31 maja 2018 r.

Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego?

W przypadku rozwiązania umowy o pracę z pracownicą z dniem 31 maja 2018 r. pracownicy przysługiwał będzie urlop wypoczynkowy w wymiarze 5/12 z 20 dni lub 26 dni (w zależności od tego, jaki wymiar urlopu przysługuje pracownicy).

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracownica w okresie wypowiedzenia może wykorzystać przysługujący jej urlop wypoczynkowy, jeśli pracodawca tego urlopu jej udzieli.

Jeśli pracownica urlopu wypoczynkowego nie wykorzysta w okresie wypowiedzenia, pracodawca będzie miał obowiązek wypłacić jej ekwiwalent za niewykorzystany urlop.
Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Radca prawny. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Specjalizuje się w prawie pracy, w szczególności w zagadnieniach związanych z tworzeniem umów i dokumentów związanych ze stosunkiem pracy, a także czasem pracy, zgodnym z prawem zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, uprawnieniami rodzicielskimi. Posiada bogate doświadczenie w reprezentowaniu zarówno pracowników, jak i pracodawców w sporach pracowniczych przed sądami pracy.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz