Z dniem 1 stycznia 2010 r. zaczną obowiązywać zmienione zasady i terminy składania informacji podsumowujących. Sprawdź, jakie masz obowiązki w zakresie składania informacji podsumowujących według nowych przepisów.
Pytanie: Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (vatowiec, księgi rachunkowe). Handluję towarami zakupionymi w krajach UE. Oprócz faktur od kontrahentów unijnych otrzymuję faktury za transport towarów od firm, które są podatnikami VAT w Polsce. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przypadku WNT koszty transportu powinny zwiększyć wartość nabytych towarów w ramach WNT. Czy wystawiając faktury wewnętrzne i ustalając VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów pole 32 deklaracji VAT-7 powinno zawierać wartość netto towarów, jaki również wartość faktury za transport według cen netto, czy wartość faktury za transport brutto (łącznie z VAT)? Na moje zlecenie polska firma spedycyjna przywozi towar z Włoch. Obciąża mnie fakturą z VAT. Czy mogę ten VAT odliczać?
Pytanie: Dostaję od kontrahenta z Niemiec fakturę na kwotę 19.000 euro, wystawiam fakturę wewnętrzną, przeliczam euro według kursu NBP z dnia zapłaty, kwota faktury wewnętrznej, czyli 19.000 plus 22% VAT, daje nam kwotę brutto. Taką fakturę księguję w rejestrze zakupów i VAT traktuję jako podatek należny. Podatek, który naliczyłam w fakturze wewnętrznej, wykazuję razem z VAT od zakupów pozostałych i wykazuję w rubryce 47 deklaracji VAT-7. W rubryce nr 32 deklaracji VAT wpisuję kwotę netto z faktury wewnętrznej, a w rubryce 33 VAT, który naliczyłam. Jak zaksięgować taką operację w księgach handlowych? Chodzi w szczególności o kwotę, którą wpisuję do deklaracji w rubryce 32 i 33. Zaksięgowałam to następująco: rozliczenie zakupu towarów w wartości netto, VAT naliczony 22%, towary w wartości netto oraz rozliczenie z kontrahentem w wartości brutto. Brakuje mi jednak księgowania tej operacji, którą wpisuję bezpośrednio do deklaracji VAT-7 w rubryki: 32 i 33.
Pytanie: Rozliczam osobę fizyczną (vatowiec, pełna księgowość). Dokonała ona zakupu towaru z Chin. Odprawa celna nastąpiła w Hamburgu. Otrzymałam: fakturę za towar z Chin wystawioną 17 września 2007 r., fakturę z odprawy celnej wystawioną 29 października 2007 r., fakturę transportową wystawioną 26 października 2007 r. Na dokumencie z odprawy celnej była wyliczona kwota, która stanowiła podstawę do wystawienia faktury wewnętrznej (WNT). Jak powinno wyglądać księgowanie tych faktur? Czy trzeba zaksięgować je osobno? Na fakturze wewnętrznej nie jest ujęta kwota za usługi transportowe na terenie kraju, czy te usługi powinny być zaksięgowane jako usługi obce, czy powinny powiększać kwotę towaru?
Pytanie: Spółka zmieniła nazwę we wrześniu 2007 r., a w listopadzie zakupiła od kontrahenta unijnego logo firmy. Nabycie to chce potraktować jako WNT i księgować w koszty reklamy, odliczając VAT naliczony. Logo eksponowane jest w hali firmy. Moje wątpliwości dotyczą momentu zaliczenia tego wydatku do kosztów podatkowych. Czy powinnam to zrobić w roku poniesienia, czy też rozliczać w kilku latach? Firma już 3 raz zmieniała nazwę.
Pytanie: Firma zakupiła od kontrahenta z Niemiec części do remontowanej koparki. Zgodnie z zakupem wystawiła faktury wewnętrzne i wypełniła deklaracje VAT-UE. W deklaracji VAT-7 firma wykazała wspomnianą transakcję zakupu. Na jakich kontach należy zaksięgować ten zakup w kwocie netto, uwzględniając podatek należny wykazany w deklaracji VAT-7?
Pytanie: Rozliczana przeze mnie spółka jawna zakupiła samochód osobowy o wartości 21.429 euro w Niemczech. Czy należy wystawić fakturę wewnętrzną dla WNT? Po jakim kursie należy dokonać wyceny faktury? Faktura od kontrahenta zagranicznego wystawiona została w dniu 1 czerwca, a sprzedawca posiada nasz numer unijny. Jak prawidłowo ująć w ewidencji księgowej zdarzenie związane z zakupem i amortyzacją? Jakie wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów? Jak zaewidencjonować kwotę nadwyżki wartości samochodu ponad wartość 20.000 euro? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Prowadzę KPiR, jestem podatnikiem VAT. Chcę sprowadzić samochód z państwa członkowskiego UE. Będzie to używany samochód osobowy lub dostawczy. Najprawdopodobniej będzie zakupiony od firmy handlującej samochodami, ale jest również możliwość zakupu od firmy niezajmującej się takim czynnościami. Czy muszę posiadać NIP-UE? Jakich opłat należy dokonać po sprowadzeniu samochodu i jakie należy złożyć deklaracje i dokumenty? Jak zaksięgować kupno samochodu oraz w jaki sposób należy rozliczyć VAT?
Pytanie: Zakupiłem używany sprzęt rolniczy, tj. prasę do belowania i ciągnik rolniczy na rachunki, na których jest EURO, NIP w Niemczech. Na rachunkach jest podana wartość bez podatku. Czy mam wystawić fakturę wewnętrzną, a jeśli tak, to z jaką stawką VAT? - pyta przedsiębiorca ze Skwierzyny.
Pytanie: W styczniu 2007 r. zakupiliśmy samochód ciężarowy (środek trwały) w Niemczech. Czy mamy prawo do zmniejszenia podatku należnego VAT? - pyta księgowa z Torunia.
Pytanie: W mojej spółce rozliczamy różnice kursowe na podstawie PDOF. Zakupiliśmy towar od dostawcy z UE/WNT. Faktura została wystawiona 10 stycznia 2007 r. w euro, a otrzymaliśmy ją 15 stycznia 2007 r. Czy prawidłowo do przeliczenia zobowiązania w walucie na złote będzie zastosowanie kursu z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury, czyli 9 stycznia 2007 r.?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip