Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 8 czerwca 2021 r. I SA/Gl 326/20 pokusił się o wyliczenie przesłanek, które pozwalają podatnikowi odliczyć VAT od WNT w przypadku braku rozliczenia podatku należnego.
MF kolejny raz przesuwa wejście w życie zmienionych przepisów w sprawie poboru podatku u źródła (WHT), chodzi o skomplikowane regulacje dotyczące płatności powyżej 2 mln zł. Swoją decyzję resort tłumaczy pandemią oraz tym, że prowadzi prace nad kolejną nowelizacją w ramach podatku u źródła. Od kiedy nowe przepisy dotyczące WHT?
Do dzisiaj podatnicy mają czas na złożenie wniosków o wznowienie postępowań w sprawie rozliczania podatku od transakcji w zakresie WNT, po korzystnym dla nich wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.
W dniu 18 marca 2021 r. zapadł wyrok TSUE o sygn. akt C-895/19, dotyczący obowiązujących od 2017 roku przepisów ustawy o VAT, nakazujących ujęcie podatku należnego i naliczonego w różnych okresach rozliczeniowych, gdy podatnik spóźni się z rozliczeniem WNT. Sprawdź, co orzeczenie TSUE oznacza dla podatników nabywających od zagranicznych kontrahentów nie tylko towary (w ramach WNT), lecz również usługi (w ramach importu usług).
Pytanie: Podatnik VAT kupuje maszyny i pojazdy samochodowe z Niemiec i otrzymuje faktury, w których do wartości doliczone jest zabezpieczenie w wysokości 19%. Zabezpieczenie zostaje zwrócone po dostarczeniu do Polski. Faktura wystawiona jest np. w marcu 2021 roku, a zwrot zabezpieczenia następuje 4 kwietnia 2021 r. Jaką podstawę przyjmujemy do naliczenia VAT-23 od środka transportu oraz VAT należnego i naliczonego w deklaracji VAT-7 dla WNT, gdy obowiązek podatkowy powstaje w marcu 2021?
Pytanie: Spółka A z Polski (NIP PL) otrzymała fakturę od firmy B z Niemiec (NIP DE). Towar przyjechał do firmy A z firmy B, ale z Austrii (NIP AT). Po zweryfikowaniu austriackiego NIP okazało się, że nie jest on zarejestrowany na potrzeby VAT UE (sprawdzono w VIES). Czy w takiej sytuacji firma A może rozpoznać wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów?
Unijny Trybunał 18 marca 2021 r. wydał ważny wyrok w polskiej sprawie. Chodzi o niezgodność z prawem unijnym trzymiesięcznego terminu na rozliczenie WNT. Poznaj szczegóły wyroku i zobacz, jakie może mieć on praktyczne konsekwencje.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip