Osoby, które dopiero rozważają założenie własnego biznesu, często zastanawiają się, czy powinny wybrać jednoosobową działalność gospodarczą, czy może zdecydować się na spółkę. Czym obie formy prowadzenia działalności różnią się między sobą? Działalność gospodarcza a spółka: podstawowe różnice.
Zdarza się, że wspólnicy spółek mają do dyspozycji samochody firmowe, które wykorzystują także na swój prywatny użytek. Co w sytuacji, gdy wspólnik jest jednocześnie pracownikiem spółki? Jak rozliczyć wydatki na samochód firmowy wykorzystywany przez wspólnika spółki prywatnie? Sprawdźmy.
Problem: Prezes zarządu spółki jest również pracownikiem i jednocześnie wspólnikiem tej spółki. Spółka chce kupić samochód osobowy, który będzie własnością spółki. Przedsiębiorstwo zamierza udostępnić auto prezesowi do korzystania w celach służbowych oraz prywatnych. Jak prawidłowo powinna wyglądać taka transakcja pod względem podatkowym po stronie prezesa oraz spółki? Jak prawidłowo obciążać prezesa za korzystanie z samochodu w celach prywatnych? Co z kosztami eksploatacji i paliwa po stronie spółki?
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Minister finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą stosowania przepisów o podatku dochodowym regulujących transakcje wymiany udziałów (akcji).
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip