Pytanie: Czy jednoosobowy udziałowiec spółki z o.o. i zarazem prezes spółki z o.o. podlega z tego tytułu obowiązkowi ubezpieczeń społecznych i ubezpieczeniu zdrowotnemu? Jeżeli tak, to jak należy dokonać zgłoszenia? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy spółka z o.o. prowadząca działalność handlową będzie mogła 1 listopada br. prowadzić handel w sklepie spożywczym, jeśli praca w normalnym trybie odbywa się w systemie dwuzmianowym? Jeśli nie, to czy w tym dniu będą mogli pracować członkowie rodziny spółki z o.o., z których część nie jest pracownikami? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą będąca jednocześnie prezesem w dwóch spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością powinna odprowadzać składkę zdrowotną z każdego tytułu odrębnie? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jesteśmy spółką jawną, której wspólnikami są mąż, żona i 2 synów. Chcemy zatrudnić na umowę o pracę kolejnego syna, który nie jest wspólnikiem. Z jakim kodem należy zgłosić go do ubezpieczeń społecznych oraz czy należy opłacać za niego składki tak jak za pracownika, czy za osobę współpracującą? Zaznaczam, że syn pozostaje z rodzicami i jednym z synów we wspólnym gospodarstwie domowym. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownicy w mojej Spółce poza wynagrodzeniem określonym w umowie o pracę otrzymują co miesiąc tzw. nagrodę, która jest również wpisana w umowie o pracę jako składnik wynagrodzenia wypłacany na podstawie regulaminu wynagradzania (w roku są dwa miesiące, gdzie tej nagrody nie ma z powodu sezonowości produkcji). Czy za okres przebywania pracownika na urlopie wypoczynkowym należy mu wypłacić wynagrodzenie w wysokości uwzględniającej nagrodę (np. średnia z 3 lub 6 czy 12 miesięcy w razie dużych wahań wysokości nagrody), czy też za czas urlopu wypoczynkowego można wypłacić wynagrodzenie pracownikowi w wysokości wynikającej ze stawki określonej w umowie o pracę bez brania pod uwagę nagród? Chcę dodać, że nagroda w tej sytuacji chyba nie powinna być brana pod uwagę jako periodyczny składnik wynagrodzenia, mimo że wypłacana jest przez 9-10 miesięcy w roku - pisze kadrowa z Torunia.
Pytanie: W mojej spółce rozliczamy różnice kursowe na podstawie PDOF. Zakupiliśmy towar od dostawcy z UE/WNT. Faktura została wystawiona 10 stycznia 2007 r. w euro, a otrzymaliśmy ją 15 stycznia 2007 r. Czy prawidłowo do przeliczenia zobowiązania w walucie na złote będzie zastosowanie kursu z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury, czyli 9 stycznia 2007 r.?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip