Ksh już niebawem przewiduje powstanie nowego bytu prawnego, jakim jest prosta spółka akcyjna. Czy podmiot ten będzie musiał prowadzić księgi rachunkowe? Jakie ewidencje będą obowiązywały nową formę organizacyjną przewidzianą przede wszystkim dla małych, nowych startupów? I czy niektóre operacje gospodarcze nie będą zbyt skomplikowane? Poznaj odpowiedzi eksperta.
Modyfikację regulacji ustawy o rachunkowości przewidują dwa rządowe projekty zmian w przepisach, które mają związek z planowanym wprowadzeniem od 1 marca 2021 r. tzw. prostej spółki akcyjnej.
Resort finansów postanowił przesunąć o kilka miesięcy wejście w życie przepisów, które zakładają opodatkowanie CIT spółek komandytowych. Dowiedz się więcej.
Ministerstwo Finansów przypomniało, że 13 lipca 2020 r. upływa termin na zgłoszenie informacji o beneficjentach rzeczywistych do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR).
13 lipca 2020 r. upływa termin na zgłoszenie informacji o tzw. beneficjentach rzeczywistych do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR). Wspomniany obowiązek dotyczy również danych dotyczących osób występujących w takim charakterze w spółkach osobowych, w tym także w spółkach jawnych. Jego realizacja w takim przypadku nastręcza jednak sporo wątpliwości.
Prosta spółka akcyjna (dalej: P.S.A.) ma być nowoczesną spółką niepubliczną dostosowaną do współczesnej gospodarki, niestety nie będzie można jej otworzyć tak szybko, jak się spodziewaliśmy. O rok, czyli do marca 2021 roku został przesunięty termin wejścia w życie przepisów jej dotyczących.
Ministerstwo Finansów przypomniało na Portalu Podatkowym zbliżającym się terminie zgłaszania danych do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR). Termin ten upłynie 13 kwietnia 2020 r.
1 stycznia 2020 r. rozpoczął się bieg 12-miesięcznego terminu, w którym akcje każdej spółki akcyjnej i komandytowo-akcyjnej muszą zostać zdematerializowane. Oznacza to, że papierowe dokumenty akcji (w tym odcinki zbiorowe akcji) muszą zostać zastąpione zapisem cyfrowym. W związku z tym, na osobach reprezentujących spółki (członkowie zarządu w spółkach akcyjnych oraz komplementariusze w spółkach komandytowo-akcyjnych) ciąży wiele obowiązków a najważniejsze z nich muszą zostać wypełnione już w I połowie 2020 r.
Już obowiązują przepisy o Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych, które nakładają nowe obowiązki na spółki, które będą musiały ustalić, kto jest względem nich tzw. beneficjentem rzeczywistym i wpisać tę osobę bądź osoby do wspomnianego rejestru. Za niewywiązanie się z tych powinności będą grozić dotkliwe kary finansowe.
W 2020 roku zaczną obowiązywać przepisy umożliwiające prowadzenie działalności w formie prostej spółki akcyjnej. Pisaliśmy na ten temat już w numerze 35., teraz jednak chcielibyśmy zwrócić uwagę na sposób rozliczania nowego podmiotu oraz ewidencji zdarzeń gospodarczych jej dotyczących.
Pytanie: Czy prezesowi zarządu w spółce z o.o. można powierzyć pełnienie obowiązków głównego księgowego i ustalić wynagrodzenie na podstawie uchwały powołania, które obejmowałoby, poza prowadzeniem spraw spółki związanych ze zwykłym zarządem, czynności związane z funkcją głównego księgowego? Pytanie dotyczy prezesa spółki z o.o. prowadzącej działalność w zakresie biura rachunkowego (czy wynagrodzenie wypłacane na podstawie uchwały powołania może obejmować również czynności związane z obsługą klientów biura rachunkowego).
W przyszłym roku zostanie wprowadzona nowa forma prawna − prosta spółka akcyjna (PSA). Takie rozwiązanie przewiduje projekt, który stanowi część przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju pakietu: „100 zmian dla firm – Pakiet ułatwień dla przedsiębiorców”.
Poznaj stanowisko ZUS i sprawdź, czy od wypłaconych odszkodowań – z tytułu zawartego zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy − trzeba opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip