Założenie firmy – czym różni się JDG od spółki?

Autor: Artykuł partnera

Dodano: 17 marca 2022
Założenie firmy – czym różni się JDG od spółki?

Osoby, które dopiero rozważają założenie własnego biznesu, często zastanawiają się, czy powinny wybrać jednoosobową działalność gospodarczą, czy może zdecydować się na spółkę. Czym obie formy prowadzenia działalności różnią się między sobą? Działalność gospodarcza a spółka: podstawowe różnice.

Jednoosobowa działalność gospodarcza: podstawowe informacje

Zgodnie z przepisami jednoosobowa działalność gospodarcza to „zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły”. Musi być to zatem działanie nastawione na zysk; prowadzący JDG ponosi też bezpośrednie ryzyko związane z działalnością. Aby móc zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą, należy złożyć wniosek do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Co ciekawe, w niektórych sytuacjach w ogóle nie trzeba rejestrować JDG w CEIDG. Mowa o działalności nierejestrowej, gdy dana osoba osiąga miesięczne przychody nieprzekraczające połowy minimalnego wynagrodzenia na dany rok.

Spółki: najważniejsze informacje

Spółka to forma działalności, prowadzona przez osoby fizyczne oraz prawne. Konieczne jest zazwyczaj zawarcie umowy spółki i wniesienie kapitału. Większość spółek (oprócz cywilnej) podlega nie pod wpis do CEIDG, ale do KRS (Krajowego Rejestru Sądowego). Celem każdej spółki jest maksymalizacja zysku osiąganego z tego rodzaju działalności. Wyróżnia się m.in. spółki cywilne, jawne, partnerskie, akcyjne, komandytowe i z ograniczoną odpowiedzialnością.

Spółka a działalność gospodarcza: różnice

Po pierwsze – przyszli przedsiębiorcy powinni mieć świadomość, że założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest znacznie prostsze niż założenie spółki. Wniosek o wpis do CEIDG można złożyć online, a całość zajmie maksymalnie kilkanaście minut – można to zrobić na przykład za pośrednictwem bankowości elektronicznej PKO BP (więcej informacji jak założyć firmę w PKO można znaleźć na stronie https://www.pkobp.pl/firmy/jak-otworzyc-firme-konto-firmowe-ceidg-online).

Dodatkowo w przypadku JDG można stosować księgowość uproszczoną.. Oprócz tego w spółce właściciel nie może swobodnie dysponować majątkiem firmy.

Są jednak i pewne wady jednoosobowej działalności gospodarczej – to chociażby odpowiadanie za zobowiązania całym swoim majątkiem. Mimo to, na pytanie „JDG czy spółka?”, większość osób powinno odpowiedzieć „JDG”, głównie ze względu na znacznie mniej uciążliwe formalności, uproszczoną księgowość i szybki proces rejestracji firmy. Spółki są dobrym rozwiązaniem zazwyczaj dla przedsiębiorców, którzy mają już jakiś staż w prowadzeniu działalności; JDG można zresztą przekształcić właśnie w spółkę. Dla początkujących przedsiębiorców nawet spółka z.o.o. (uznawana za jedną z najprostszych) może okazać się zbyt problematyczna.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz