Pytanie: Na podstawie umowy zawartej z Zakładem Karnym, w naszej firmie pracują 4 osoby skazane, zatrudnione na podstawie skierowania do pracy w systemie tzw. bezdozorowym. Nie są zatrudnione na umowę o prace i nie zarabiają więcej niż połowę minimalnego wynagrodzenia. Kto w takiej sytuacji powinien za te osoby opłacać składki do ZUS? Jak wyglądają zasady finansowania składek w takim przypadku, czy tak jak przy wszystkich pracownikach – część powinien sfinansować pracownik, a część pracodawca? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Spółka jawna zatrudnia na umowę o pracę żonę wspólnika. Czy od wynagrodzenia tej osoby powinna być naliczana składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Na podstawie umowy zawartej z zakładem karnym w naszej firmie pracują 4 skazane osoby zatrudnione na podstawie skierowania do pracy w systemie tzw. bezdozorowym. Nie zarabiają więcej niż połowę minimalnego wynagrodzenia. Kto w takiej sytuacji powinien za te osoby opłacać składki do ZUS? Czy biorąc pod uwagę wysokość wynagrodzeń, w ogóle powinny być opłacane jakieś składki? Jak wyglądają zasady finansowania składek w takim przypadku, czy tak jak przy wszystkich pracownikach część powinien sfinansować pracownik, a część pracodawca? Z drugiej strony przecież osoby te nie są zatrudnione na podstawie umowy o pracę, tylko na podstawie umowy zawartej z zakładem karnym. Nasza firma z nimi nie podpisywała żadnych umów.
Pytanie: Czy faktycznie powinnam od wynagrodzenia za czerwiec br., które wypłaciłam na początku lipca, potrącić składkę rentową finansowaną przez pracownika w nowej wysokości, tj. 3,5%? W deklaracji ZUS za czerwiec nie ma możliwości rozliczenia składki rentowej „pracowniczej” w wysokości 3,5%. Jeśli tak naliczę niższą składkę, to lista płac nie będzie zgodna z deklaracją ZUS. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy prowadząc działalność gospodarczą od około 2 lat i nie opłacając żadnych składek na ubezpieczenia do ZUS, mogę obecnie opłacić wstecz składki do KRUS, a ZUS umorzy mi wówczas nieopłacone składki? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i opłacam składki na ZUS na preferencyjnych zasadach. Czy po urodzeniu dziecka otrzymam zasiłek macierzyński? Jakie należy złożyć dokumenty i kiedy? Czy pobierając zasiłek macierzyński, muszę płacić składki na ZUS z tytułu prowadzenia firmy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Chciałabym podjąć z mężem działalność gospodarczą. Mój mąż jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, ja jestem osobą bezrobotną. Firmę chcemy zarejestrować na męża, aby uniknąć wysokich składek ZUS. Czy jeśli firma będzie zarejestrowana również na mnie, to musielibyśmy płacić ZUS? Jeśli zarejestrowana będzie tylko na męża, to jak rozwiązać problem „mojego zatrudnienia” w niej? Chciałabym mieć odprowadzane wszystkie składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Czy mąż musiałby mnie zatrudnić na podstawie umowy o pracę, czy można to rozwiązać w inny sposób?
Pytanie: Otrzymaliśmy pismo od komornika w sprawie zajęcia wynagrodzenia pracownika obsługi z powodu niespłacania kredytu. Jaka będzie wolna kwota od zajęcia komorniczego, którą pracownik powinien otrzymać na konto, w sytuacji gdy jego praca nie jest wykonywana w miejscu jego zamieszkania? Wynagrodzenie brutto pracownika wynosi 1.522,87 zł – pisze kadrowa z Radomia.
Pytanie: Decyzję o przyznaniu renty z tytułu niezdolności do pracy byłego naszego pracownika otrzymaliśmy po jego śmierci. Czy jednorazowa odprawa należy się dla żony zmarłego pracownika? Pracownik ten został zwolniony wcześniej w związku z tym, iż przebywał na zwolnieniu lekarskim 182 dni. Jeśli tak, czy przy naliczaniu odprawy należy uwzględniać koszty uzyskania przychodu i ulgę podatkową tak, jak przy obliczaniu wynagrodzenia na podstawie umowy o pracę oraz czy naliczyć składki ZUS? - pyta księgowa z Rypina.
Pytanie: W 1999 r. zawiesiłem czasowo prowadzoną przez siebie działalność gospodarczą, bez zgłaszania tego faktu w US i urzędzie gminy. W okresach zawieszenia przeze mnie działalności (a był to okres czterech miesięcy) wyrejestrowałem się z ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Obecnie otrzymałem zawiadomienie z ZUS, że za okres wyrejestrowania się w 1999 r. z ubezpieczeń muszę złożyć dokumenty rozliczeniowe oraz opłacić zaległe składki na ubezpieczenia. Czy takie działanie ZUS jest zgodne z prawem? Czy muszę dokonać ww. czynności i opłacić składki z odsetkami? Jednocześnie bardzo proszę o określenie, po ilu latach tego typu zobowiązania wobec ZUS ulegają przedawnieniu, jeżeli przez okres 8 lat ZUS nie wysyłał do mnie żadnych upomnień, a wręcz przeciwnie wystawił mi swego czasu zaświadczenie o niezaleganiu w opłacanych składkach – pisze przedsiębiorca z Koszalina.
Pytanie: Jak się przedstawia sytuacja płatności składek do ZUS dla mnie, jako przedsiębiorcy, będącego jednocześnie emerytem? Czy będę od stycznia 2007 r. płacił tak jak dotychczas składkę zdrowotną, czy wszystkie składki? Zatrudniam jedną osobę na umowę o pracę i opłacam za nią pełne składki. Jak będzie od nowego roku? Czy jeżeli osoba prowadzi działalność gospodarczą w ramach samozatrudnienia i od 1 stycznia 2007 r. będzie mogła dalej tak pracować wg nowych zasad, a jest na emeryturze, czy też musi płacić wszystkie składki, czy wystarczy tylko składkę zdrowotną? – pyta przedsiębiorca z Sosnowca.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip