W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r., sygn. akt SK 16/06 pracodawca, który nie wliczał do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego składników wynagrodzenia, co do których przepisy płacowe wprost nie stanowiły, że przysługują one pracownikowi także za okres choroby, a od których były potrącane składki na ubezpieczenie chorobowe i pracodawca nie jest w stanie udokumentować ich wypłaty za okres choroby, powinien na wniosek pracownika ponownie ustalić podstawę wymiaru zasiłku w celu uwzględniania tych składników. Przeczytaj ten tekst i dowiedz się, jak płatnik składek powinien rozliczyć kwotę wyrównania zasiłku w dokumentach rozliczeniowych oraz czy ma obowiązek sporządzenia korekty dokumentów, w których zostały rozliczony zaniżony zasiłek.
Pytanie: Jaki mam nadać numer wniosku o refundację składek ZUS WN-U za wynagrodzenie za luty 2008 r., wypłacone w marcu? Składki ZUS opłacone zostały 15 kwietnia. Nadałam nr WNU 03-2008, czy wykonać korektę?
Pytanie: Osoba prowadząca do tej pory działalność gospodarczą zamierza zostać wspólnikiem spółki jawnej. Drugi wspólnik nigdy nie prowadził działalności gospodarczej. Czy może on skorzystać z prawa do płacenia niższych składek ZUS?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip