Koszty związane z pojazdami i ich eksploatacją stanowią jedną z najczęściej występujących pozycji kosztowych. Wydatki takie pojawiają się niemal w każdym przedsiębiorstwie, co wprost wynika chociażby z charakterystyki działalności gospodarczej. Samochód jest najbardziej wygodną, a często niezastąpioną opcją dojazdu na spotkanie z kontrahentem, szkolenie, czy chociażby na wizytę w urzędzie. Jednocześnie rozliczenie podatkowe wydatków na samochód należy do najbardziej skomplikowanych. W tekście znajdziesz najważniejsze zasady związane z rozliczaniem kosztów samochodowych, a także przykłady księgowań.
Zgodnie z ogólną zasadą nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego, dokonywanych według zasad określonych w ustawach o podatku dochodowym, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej kwotę:
Zawartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, uważa się w razie odpłatnego nabycia - cenę ich nabycia. Z kolei za cenę nabycia uważa się:
> kwotę należną zbywcy,
> powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, (a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji), oraz
> pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.
> W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.
Wydatki na samochód firmowy a VAT
W odniesieniu do samochodów osobowych należy przy tym zwrócić na szczególne regulacje wynikające z ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawą o VAT).
Zgodnie z ustawą o VAT w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego, stanowi 50% kwoty podatku:
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się, jak księgować koszty:
Poznasz wskazówki eksperta, jak rozliczać wydatki na samochód w firmie. Dowiesz się, ile możesz zaliczyć do kosztów podatkowych.
Polecamy też:
Zmiana sposobu wykorzystywania leasingowanego samochodu a VAT
Sprawdź, jak udokumentować sprzedaż samochodu
Amortyzacja samochodu otrzymanego w darowiźnie
Wykorzystywanie samochodu firmowego do celów prywatnych przez prezesa – skutki podatkowe
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Czy w związku ze zmianą sposobu wykorzystywania leasingowego samochodu konieczna jest korekta VAT.
Polecamy też:
Odliczenie VAT z faktur dokumentujących usługi wykonane dla innego kontrahenta
Kiedy możliwe jest odliczenie VAT na podstawie paragonu
Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu. Czy przysługuje prawo do odliczenia VAT
Na leasing samochodu decyduje się wielu przedsiębiorców. W praktyce rozliczenia podatkowe i bilansowe kosztów związanych z leasingiem samochodów mogą przynieść sporo problemów. Dużo wątpliwości związanych jest też, jeżeli chodzi o wykup auta z leasingu. Wyjaśnienia tych kwestii przedstawiamy na konkretnym przykładzie.
Szczegółowe zalecenia dotyczące rachunkowego ujmowania leasingu zawarte zostały w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 5 „Leasing, najem i dzierżawa” (dalej KSR nr 5). Zgodnie z KSR nr 5 wartość początkową przedmiotu leasingu finansowego, stanowiącą odpowiednik ceny jego zakupu, ustala się jako niższą spośród:
Wartość początkową przedmiotu leasingu zwiększają poniesione przez korzystającego bezpośrednie koszty zawarcia umowy, przystosowania przedmiotu leasingu, ulepszenia itp. Zatem dla celów bilansowych wartość początkową należy ustalić jako sumę kwoty netto samochodu i podatku od towaru i usług nie podlegającego odliczeniu, tj. sumę rat kapitałowych i kwoty wykupu oraz przypadającego na nie kwoty podatku od towarów i usług niepodlegającego odliczeniu.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jak rozliczać koszty związane z leasingiem samochodu do celów rachunkowych i podatkowych;
Jak księgować wydatki związane z leasingiem samochodu;
Jak ująć fakturę wykupu samochodu osobowego.
Oglądaj szkolenie online:
Wykup samochodu z leasingu – sprawdź skutki podatkowe
Polecamy też:
Przypomnijmy, że źródłami przychodów źródłami przychodów są:
odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d) innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany
(art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT).
Przy czym zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 4 ustawy przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 19, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki te zostały wycofane z działalności gospodarczej, i dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jakie skutki podatkowe wiążą się ze sprzedażą poleasingowego samochodu.
Polecamy też:
Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu a kasa rejestrująca
Rozliczanie kosztów leasingu samochodu osobowego – przypadek z praktyki
Poznaj skutki podatkowe przekazania córce samochodu wykupionego z leasingu
Oglądaj szkolenie:
Z art. 86a ust. 1 ustawy o VAT wynika ograniczenie do 50% kwoty podatku naliczonego w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi. Wydatki, których dotyczy to ograniczenie, wymieniają przepisy art. 86a ust. 2 ustawy o VAT. Są to wydatki dotyczące:
1) nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych;
2) używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową, inne niż wymienione w pkt 3;
3) nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.
Czytaj też:
Naprawa samochodu a możliwość sprzedaży jako VAT marża
Sprawdź, jak udokumentować sprzedaż samochodu
Wycofanie środka trwałego z działalności i darowizna samochodu
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Czy można odliczyć VAT za tłumaczenie faktury dotyczącej zakupu pojazdu za granicą.
Sprawdź, kiedy możesz odliczyć pełny VAT od wydatków dotyczących samochodu
Oglądaj szkolenia online:
Najczęściej popełniane błędy przy odliczaniu podatku VAT – szkolenie video
Odliczenie VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi (część I)
Odliczenie VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi (część II)
VAT od samochodów firmowych używanych przez przedsiębiorców, pracowników i menedżerów
Ministerstwo Finansów wydało komunikat, w którym przekazało informację dotyczącą ułatwień m.in. w składaniu deklaracji uproszczonej w sprawie podatku akcyzowego od samochodów osobowych (AKC-US) oraz w dostępie do niektórych dokumentów związanych z rozliczeniami tego podatku.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Sprawdź, jak udokumentować sprzedaż samochodu
Można już składać wnioski o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze
Wydatki związane z leasingowanym samochodem a koszty podatkowe
Analizując przepisy ustawy o VAT należy uwzględnić podstawową zasadę dotyczącą odliczenia VAT wynikającą z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Dodatkowo uwzględniając, że koszt wynajmu samochodu należy do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, należy zwrócić na szczególne regulacje dotyczące tych wydatków. W przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
jakie są skutki podatkowe związane z wynajęciem samochodu zastępczego;
jak zaksięgować koszty wynajęcia samochodu.
Polecamy też:
Wydatki związane z leasingowanym samochodem a koszty podatkowe
Naprawa samochodu a możliwość sprzedaży jako VAT marża
Darowanie żonie samochodu wykupionego z firmy
Wycofanie środka trwałego z działalności i darowizna samochodu
Wynajem samochodu osobowego do celów mieszanych – jak rozliczyć fakturę
Z używaniem przez przedsiębiorców samochodów wiąże się konieczność ponoszenia wielu różnych wydatków. Dotyczy to także zakupu opon oraz ich wymiany z letnich na zimowe. Ze względu na dużą różnorodność przypadków, w których ponoszone są te wydatki, ich rozliczanie może przysporzyć problemów, zarówno na gruncie przepisów o podatku dochodowym, jak i VAT.
Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy większość przedsiębiorców decyduje się na wymianę opon w swoich samochodach z letnich na zimowe. W tym celu ponoszą wydatki, których wysokość zależy m.in. od tego, czy wiążą się one z zakupem nowych opon wraz z ich montażem, czy jedynie samej ich sezonowej wymiany.
Jeśli chodzi o kwalifikację tych wydatków do kosztów podatkowych, to znajduje tutaj zastosowanie ogólna zasada sformułowana na gruncie przepisów o podatku dochodowym. Mianowicie przedsiębiorcy wolno będzie pomniejszyć z tego tytułu swoje przychody pod warunkiem, że wspomniane wydatki zostały poniesione w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, zaś ich celem jest osiągnięcie przychodów, względnie zachowanie lub zabezpieczenie ich źródła (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT i art. 15 ust. 1 ustawy o CIT).. Dodatkowo dany wydatek nie może figurować w ustawowym katalogu tzw. kosztów niepotrącalnych, a ponadto trzeba go odpowiednio udokumentować.
Sprawdź też:
Zakup wideorejstratora do samochodu używanego w działalności a koszty
Nie ulega wątpliwości, że jeśli wydatki poniesione np. na zakup i wymianę opon dotyczą samochodu, który jest wykorzystywany na potrzeby prowadzonej przez podatnika firmy, to co do zasady przysługuje mu prawo do pomniejszenia o ich wartość osiąganych z tej działalności przychodów. Jednakże sposób rozliczenia poniesionych w tym celu nakładów będzie zależał m.in. od tego, czy samochód został wprowadzony do ewidencji środków trwałych podatnika, czy też jest jego pojazdem prywatnym używanym we wspomnianej działalności. Jeśli jest on autem osobowym, będzie to miało dodatkowe znaczenie.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Oglądaj szkolenie:
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jak opodatkować dostawę uszkodzonego samochodu dokonanej na rzecz niemieckiej firmy posiadającej numer VAT UE.
Świadczenie usług udzielenia pożyczek a obowiązek rejestracji VAT UE
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.