Zdarza się, że firmy wcześniej wykupują auta z leasingu. Pojawia się wątpliwość, czy o tym fakcie trzeba powiadomić skarbówkę.
Pytanie: Używany samochód osobowy zakupiony na umowę kupna-sprzedaży został wprowadzony do środków trwałych w spółce z o.o. w celu późniejszej odsprzedaży. Samochód używany był do celów mieszanych (VAT odliczany 50%). Po 5 latach spółka chce sprzedać auto osobie fizycznej na podstawie faktury VAT-marża. Cena sprzedaży będzie niższa niż cena zakupu, więc marża będzie ujemna i nie wystąpi VAT. Czy w takim przypadku można zastosować fakturę VAT-marża z ujemną marżą bez naliczania VAT, czy należy wystawić zwykłą fakturę i naliczyć 23% VAT. Zaznaczam, że firma nie trudni się sprzedażą aut i w momencie zakupu nie odliczyła VAT, ponieważ było auto zakupione od osoby fizycznej bez VAT.
Zdarza się, że przedsiębiorca likwiduje prowadzoną działalność, a dopiero po jakimś czasie sprzedaje samochód, którego używał w biznesie. Jak wówczas rozliczyć PIT?
Zdarza się, że szef pozwala pracownikowi na parkowanie firmowego auta pod domem. Dzięki czemu podwładny szybciej może wykonywać zadania służbowe. Skarbówka nie zawsze pozwala w takich sytuacjach na odliczenie pełnego VAT. Sądy stoją jednak po stronie podatników.
Pytanie: Spółka z o.o. nie posiada w swoich środkach trwałych samochodów osobowych. Wspólnik tej spółki, który jest zatrudniony w niej na umowę o pracę, wykorzystuje prywatny samochód osobowy do celów służbowych, wyjazdów na rozmowy kontraktowe, spotkania z klientami itp. Czy koszty paliwa do tego samochodu oraz koszty ubezpieczenia można zaliczyć do KUP w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, tj. 75% i 50% VAT?
Zdarza się, że wydatki związane z samochodami w praktyce powodują sporo niejasności w zakresie ewidencji w księgach rachunkowych. W tym wydaniu mamy praktyczne wyjaśnienie tych zagadnień.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip